Alesh

Jaký důvod má, že se v nepracovní dny nepřevádí peníze mezi účty?

V pátek odpoledne jsem jsem posílal peníze z účtu v jedné bance na účet do druhé banky. Peníze odešly, tj. byly strženy z účtu, ale na ten druhý účet zatím nedorazily. Ptám se proč? Jasně, je víkend, resp. svátek, ale copak to tam v dnešní době elektronické čeká na to, až to nějaká bába, až přijde zítra do práce, nějak potvrdí?

No, dobře, pokud to jde přes ČNB, přes to jejich centrum, které funguje jen v určitém čase, tak tam to někdo nějak ručně schvaluje? Pokud ne, pak to nemá smysl, ne? Info jim přeci může chodit v reálném čase, kdy si to přečtou přeci nemusí brzdit samotný převod, ne?
Zadržování peněz na „meziúčtu“ mi taky moc smysl nedává. Sice při odchozích platbách se ty peníze v té bance déle „ohřejí“, ale tatáž banka zas neobdrží peníze zadržené směrem opačným. V konečném důsledku nula od nuly pojde.
Není v tom je jakýsi alibistický kostlivec, že se konzervativně simuluje doba předelektronická? 😉

Nejlepší odpověď
gecco

Aááále houbeles „bába“…
😉
Peníze si banka drží na svém ´meziúčtu´ pro své potřeby, pracovní den je jen výmluvou…
Na druhou stranu – i banky potřebují nějaký čas na ´údržbu´ systémů – a to je právě tento čas (vypnou se přenosy, banky nekomunikují s clearingovými centry) – tímhle fíglem šetří duplikování systémů…
Ze to jde i bez vypínání je prokazatelné na platebních kartách – vybírání hotovosti i placení funguje 24/7 a napříč všemi časovými pásmy…
😉
_____________­________________________­___
Meziúčet – ne, je to tak, že peníze už nejsou na účtu klienta, ale ještě nejsou pryč – jsou jaksi ´bezprizoní´… Banka za ně neplatí, má je ale k dispozici…
To, že neobdrží podobně ´zadrženou´ platbu na účty svých klientů je nepodstatné – ty by byly na účtech klientů – ne na meziúčtu…
___
„alibistický kostlivec“ – to je ten ´zadarmo´ získaný čas na údržbu…
Ta je potřeba vždy, ale pro vše opravdu ´on-line´ to znamená i kvadruplicitu systémů, takto stačí duplicita (+ backup)…
Pro zjednodušení si to představ jako RAID5.
😉

Další odpovědi
Klaproth

Důvod je ten, že banky si to tak nastavily. Myslím, že tady to nevyřešíš. Prostě to tak je ty se tomu musíš podřídit.

led

Operátori majú voľno a peniažky, než sa prevedú na iný účet pracujú za nich. Každý deň, každá hodina, každá sekunda, na zákazníckom účte hromadí zisk bankárovi, v tomto čase prebiehajú obchody bánk.

Dochy

Mezibankovní převody jdou přes clearingové centrum ČNB. To funguje jen v nějakých rozumných hodinách (prac dny a cca 8–16 – bez záruky). Z jakého důvodu – to vám neřeknu. Možná kvůli dohledu, možná kvůli dalším aktivitám, kdo ví. Jednotlivé banky posílají převody v dávkách – minimálně jednou denně a dávky si z ČNB vyzvedávají – také min. jednou denně. Před cca 4 lety kdy jsem se o to trochu aktivněji zajímal ty nejméně konzervativní banky řešili dávky odhadem tak 2–4× denně.