LoveLucka56

Jaký druh verše je v básni Vystěhovanec?

Jaký druh verše je v básni Vystěhovanec?Tady je: Zasviť mi ty slunko zlaté,na poslední z vlasti krok, zahřej v prsou city svaté, usuš v očích slzí tok. Děkuji, já to totiž nepoznám :(

Nejlepší odpověď
annas

Pokud jde o báseň, tak se zapisuje ve verších, uvádí se i autor – Villani.

Verš je menší jednotkou než rým, dva verše tvoří většinou jeden rým. Takže snad jde o druh rýmu.

Zasviť mi, ty slunko zlaté,
Na poslední z vlasti krok —
Zahřej v prsou city svaté,
Usuš v očích slzí tok.

Připomenu schéma

Sdružený rým – aabb – rýmující slova se sdružují k sobě
Střídavý rým – abab – sudý verš rýmuje se sudým a lichý verš se rýmuje s lichým.
Obkročný rým – abba – rýmuje se 1. verš se 4. veršem a 2. verš se 3. veršem.
Přerývaný rým – abcb – rýmují pouze sudé verše a liché zůstávají bez rýmu.

Pokuste určit sama, zkontroluji. Je to jednoduché.

Doplňuji:
Pokud chcete znát přesnou odpověď, je třeba vložit správně otázku. Je několik možných odpovědí na váš dotaz.

1. Druhy verše – volný, tónický, sylaboonicky atd.
K němu se váže rým, to jsem uvedla.

2. Nebo verš a rytmus – opakování zvukových schémat:
jamb – opakování nepřízvučné a přízvučné slabiky
daktyl – opakování přízvučné a dvou nepřízvučných slabik
trochej – opakování přízvučné a nepřízvučné slabiky

3. Dalši členění druhů veršů
Blankvers, sonet, villonská balada atd.

Pokud chcete znát rytmickou výstavbu verše – mnetrum, druh stopy (trochejská atd.), připomeňte si, jak je to s přízvukem v češtině.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-poznam-prizvucnou-a-neprizvucnou-slabiku

Jak jsem napsala,, zkuste sama. Jinak se nenaučíte, když vám úkol vypracuji.

Rozdělte si verš na slabiky a podle pravidle zjistíte verše – jamb to nebude. V češtině je přízvuk vždy na první slabice.

Za – sviť – mi – ty – slun-ko – zla- té

víc diskuse

LoveLucka56

Nn, to já vím… ale já potřebuji druh verše. Prý se to pozná podle rytmu. Druhy jsou: Daktyl, Jamb, Trochej...... Jen nevím, který to je. :( Neboj tak blbá ještě nejsem abych nepoznala rým xD

annas

Bohužel, jste chybně položila otázku., takže jsem odppvěděla na to, na co jste se nepřesně ptala.

  • Verš je vázaný, volný, sylabotonický, tónický, bezroznměrný atd.

Metrum – výstavba verše – podle rytmu – jamb, trochej, daktyl.

Opakující se jednotka = stopa (trochejská, jambická, daktylská, daktylotrochejská).

LoveLucka56

jo… děkuji