jirka F

Jaký druh jedu používají čeští pavouci k usmrcení své kořisti?

Dnes jsem viděl jak pavouk dokáže během 5–10 vteřin usmrtit mouchu jaký druh takhle rychlého jedu tedy používají pavouci na usmrcení své kořisti.

zdroj obrázku: https://pixaba­y.com/cs/jed-l%C3%A1hev-l%C3%A9ka%C5%­99stv%C3%AD-star%C3%A9-symbol-1481596/

Nejlepší odpověď
aliendrone

e) jiné jedy(jiná odpověď)

Pavoučí „jed“ je směs (obvykle) neurotoxinů, trávicích enzymů a dalších látek. Každý pavoučí druh má svoji specifickou „recepturu“.

Další odpovědi
Kepler

e) jiné jedy(jiná odpověď)

Nevím, jestli domácí pavouci nějaký jed používají, ale třeba brazilský koutník obsahuje enzym sfingomyelináza D, který dramaticky zasahuje do metabolismu sfingolipidů a tím způsobuje nekrózy tkání.

Kelt

e) jiné jedy(jiná odpověď)

Je vidět, že se v chemii nevyznáš, protože a), c) má skoro stejné účinky. Jed je nervově paralytický. A ten jed nezávisí na místě, kde se pavouk nachází. (U nás nejsou tarantule a černé vdovy.) Podívej se na film Arachnofobie – kde pavouk kousne fotografa, který mu zašlápnul druha, v rakvi je přenesen do jeho bydliště, tam se spojí s místním pavoukem a vznikne druh, který zabíjí oběti -lidi do minuty po kousnutí. Je to trochu horor, trochu komedie.