Boy 13

Jaký dolet mají jiskry při svařování?

Když někdo při ručním obloukovém svařování svařuje, tak jaký dolet mají jiskry? 1 metr, nebo 10 metrů? Tj. když někdo stojí vzadu za svářečem bez masky a brejlí, nemohou mu ty jiskry popálit obličej a zanechat jizvy? Díky.

Odpovědi
Gonfaloniér

Nikdo za ním stát bez kuklky nemá. Dolet může být víc jak 1 metr, ale deset je vážně moc. Dva až tři metry by to být mohly, ale víc ne. To je jen můj odhad. A to je spíš tak jedna z mála jisker, které se podáří doletět tak, daleko, většina zhasne tak do 0,5 metru během necelé vteřiny.
Ty jiskry by neměly nic udělat. Navíc jsou velmi drobné a hned „zhasínají.“ Když jsme my svařovali, tak nám to šlo i na krk = na kůži i do vlasů sem tam něco vletělo… ani to nebylo cítit.
Při kování, to jsou teprv jiskry. Můj tata byl kovář a jednou mu taková menší jiskřička spadla přímo na nohu na stehno. Jiskra (respektive skoro uhlík) se mu tam zdržela prý tak setinu vteřiny, a přesto to měl pořádně vypálené – až k masu, taková jamka. Asi 1 až 2 cm² nebo spíš cm³ (protože to šlo celkem dost do hloubky… ale 2 cm to nebyly, navíc pak to spíš jakoby „nateklo“ :D).

Dochy

Nemají energii, jizvu neudělaj. Jen bacha na oči. Pokud se svařuje v místnosti tak stačí být v té místnosti pár desítek minut bez kukly abys chytil zánět spojivek – odrazy světla a UV od stěn bohatě stačí.

Riziko jizvy? Tak akorát když se blbě postavíš. mi jednou struska ze sváru odkápla do boty, hojilo se to 14 dní. Ale to odkáplo, nebyla to žádná jiskřička.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Gonfaloniér

..hlavně nesmí vletět do oka, ale jinak by tyto jiskry neměly ublížit.
Pamatuju ještě, že jak děda svařoval (už nevím, čím přesně*), tak bez montérek, v triku nebo i s rozeplou košilí a jiskry letěly a odrážely se přímo od něj. Asi mu to moc nevadilo. :D
*MYslím, že většinou svařoval plamenem, ale nevím, jak je to v tomhle případě s jiskrami – tam by měly být menší, ale jako už nevím…

Jinak s těmi jiskrami se to má jako např. při broušení bruskou. To jsou mikro jiskřičky a taky kolikrát letí přímo na tebe a necítíš od toho ani horko.