replicator

Jaký display s minimální spotřebou elektřiny?

Snažím se najít nejšetrnější display, který nebere moc elektřiny.
AMOLED – každý pixel se zobrazuje inviduálně, černé pixely jsou zhasnuty a tak šetří energii, naopak bílé pixely berou více elektřiny (to mi nevadí).
Super AMOLED – stejný jak AMOLED, ale nedochází tam k vypalování, jestli je úspornější než AMOLED netuším.
E-ink – display používaný pro čtečky knih, žádné jiné informace jsem nenašel.
Na Googlu je samozřejmě plno aplikací, které funkcionalitu AMOLED displeje vylepšují, třeba ty, které vytváří černé sítě přes obrazovku.
V hardware se moc neorientuju, zná třeba někdo lepší technologie a jak fungují?

Odpovědi
cochee

Minimální spotřebu má jednoznačně e-ink, on totiž spotřebovává energii pouze při překreslování. A překresluje pouze v případě potřeby, třeba za 10 minut. Jenže reakční doba je mizerná (zatím, otázkou je, zda vývoj sleduje směr zrychlení reakční doby), proto se nehodí na např. přehrávání videa.

Takže vše záleží na účelu použití.

Brblal

Samotná spotřeba energie není to hlavní, důležitá je také rychlost odezvy, podání barev, poruchovost, já bych důvěřoval výrobci, že použil ten správný displej.

(Jinak… česky se píše správně displej, ne display).

Dochy

Chybí informace na co to potřebuješ. *OLED by teoreticky měli být úspornější vůči *LCD, protože spotřebobávají elektřinu jen pro svícení konkrétních bodů, které rozsvícené být mají. U LCD naprostá většina energie skončí zachycená na filtrech. eINK je úspornější než cokoli dalšího co svítí, protože sám nesvítí. Zas se na něj nepodíváš v noci bez baterky.

anonym

Záleží na konkrétním způsobu využití, každý displej se hodí na něco jiného:

Amoled umí být úsporný jen pokud zobrazuje převážně černou barvu, jinak je jeho spotřeba srovnatelná s běžnými displeji. Pokud ale plánuješ mít na černém pozadí trochu bílého textu s informacemi může to být velmi úsporná varianta.

E-Ink je zase vhodný pro případy kdy nepřekresluješ obsah obrazovky mnohokrát za sekundu ale třeba jen jednou za 5 minut. e-ink displej spotřebová energii jen ve chvíli kdy se mění jeho zobrazení, pokud zobrazení zůstává (například indikátor teploty může být několik hodin stejný) energii nespotřevovává žádnou.