luckykubrt

Jaký chromozóm mají hermafroditi?

Jestli je ženský chromozóm X a mužský Y, jaký mají bezpohlavní zvířata jako třeba mořský koník, který plodí sám ze sebe?
--------------------------------------------------------------------------Tak jsem se právě dověděl, že mořský koník není hermafrodit, ale samička klade vajíčka samcům. Ale k hermafroditům patří třeba měkkýši (mimo hlavonožců a mlžů), ploštěnci, kroužkovci, pláštěnci, ale i třeba některé ryby.

Nejlepší odpověď
annas

Pokud vás zajímá, jak je to s chromozomy nejen u hermafroditů, ale i u obratlovců najdete vysvětlení v odkazu.

https://www.pri­rodovedci.cz/zep­tejte-se-prirodovedcu/1376

Vysvwětluje Mgr. Jan Kolář, Ph.D., Přírodovědecká fakulta UK

Další odpovědi
Dochy

Systém pohlavních chromozomů XY není univerzální. Pravděpodobně je to záležitost všech savců, ale rozhodně ne všech zvířat (a to tím zatím myslím jen ta velká). Zrovna minulý týden jsem viděl zprávu tuším o varanech komodských, kde může v nouzi dojít k samooplodnění samice a vzhledem k systému pohlavních chromozomů varanů jsou vylíhnutá mláďata vždy samci (samice mají WZ, samci ZZ, potenciálně možná mláďata s WW pravděpodobně nejsou životaschopná, možná nejsou schopna ani základního vývoje ve vejci)