Kryšpín

Jaký byl vztah staří nemocní i invalidé versus mladí v době budování komunismu v socialismu?

Vyrostla nová generace která není zatížená zákazy a příkazy, ovšem mezi generací je trochu rozpor.

Nejlepší odpověď
anonym

stejný jako v kapitalismu

Není to o režimu, ale o lidech.

Další odpovědi
Kepler

Jiná odpověď

Myslím, že tehdy existoval ze strany mladé generace trochu větší respekt a slušnost než teď.

paul1

Jiná odpověď

Domnívám se, že v minulém režimu měli postihnutí lidé horší podmínky jako teď. Nedostatkem např. vozíků byli nuceni trávit čas převážně doma díváním se z okna. Dnes je také více další techniky, která usnadňuje život postihnutým anebo starým lidem – např. závěsy pro snadnější vcházení do vany nebo bazénu, výtahy pro vozíky na schodech atd.

dudu

stejný jako v kapitalismu

mosoj

Jiná odpověď

Ne mladí, ale celá společnost dává najevo jak jim staří lidé užírají jejich blahobyt.

da ny

Jiná odpověď

Vztah lidí a společnosti ke stáří a nemocnému stáří byl obdobný, jako dnes.
Zejména na vesnicích žili 3 generace v jednom domě nebo vedle sebe.
Ve městech se začaly stavět dvougenerační byty (2× sociální zařízení.
Zdraví důchodci odcházeli do domovů důchodců (uprázdnili byt pro mladé), kde o ně bylo postaráno. Byl\ pro ně pořádány kulturní akce, výlety.

Nemocné a nemohoucí stáří bylo v ústavech a domovech důchodců, tzv.
„odkladovny“. Tam končii ti, kteří neměli rodinu, nebo neměla zájem či
nebyla schopná o takového člena pečovat. To je dnes stejné.
Péče v podobných zařízeních je však dnes často na mnohem lepší úrovni (pobyt, péče). Ovšem za takovou péči se musí hooodně zaplatit/připlatit.

Dnes mnohdy z finančních důvodů bydlí mladí u rodičů. Někteří singl mladí
využívají „mama hotel“ do pozdního věku. Tehdy se mladí dříve osamostatnili
(státní, podnikové byty, novomanželské půjčky i pro samoživitele).

TUŠÍM, proč pokládáte tuto otázku.
Invalidní osoby na vozíku a mentálně postižené osoby byly tak trochu na okraji
společnosti. Byli izolováni „bokem“. Potkat někoho na invalidním vozíku na ulici
byla velká vzácnost.
Nemocné a nemohoucí stáří bylo v ústavech a domovech důchodců, tzv.
„odkladovny“. Tam končii ti, kteří neměli rodinu, nebo neměla zájem či
se nebyla schopná o takového člena pečovat. To je dnes stejné.
Péče v podobných zařízeních je však dnes často na mnohem lepší úrovni (pobyt, péče).

Pepa25

Naprosto nesmyslná otázka. Co má znamenat „v době budování komunismu v socialismu“??

Kryšpín

Mistr Pepa25, socialismus byl v Československu vybudován jako druhý na světě za pomocí dělnické třídy i pracující inteligence v roce 1959 a v Ústavě z roku 1961 je uvedeno, že Československo přechází ke komunismu. Znamená to, že dvě třetiny národa budovalo a později přecházelo ke komunismu ovšem za pomocí klíčníků a zabitého později oživlého studenta se přešlo na kapitalismus.

anonym

Přešlo na demokracii. Raději demokracii se všemi chybami, než diktaturu proletariátu.

da ny

Autor otázky chtěl zřejmě správně „vystihnout“ onu dobu, kdy se v socialistické
společnosti (socialismus) vedoucí strana (KSČ se svím sovětským vzorem) pokoušela budovat komunismus ;D

anonym

Uf, ale že to trvalo :D

mosoj

Co je na tom nesmyslného? Tady mezi méněcennými a nevzdělanými tomu rozumíme.

anonym

Komunismus je jeden velký nesmysl a omyl.

anonym

A nenazývej se tak, protože nikdo nic takového netvrdí. Jen škoda, že místo diskuze vše odpálkuješ.