mandat

Jaký byl vztah mezi Srby a Chorvaty za Jugoslávie?

Nejlepší odpověď
led

Jaký byl vztah mezi Srby a Chorvaty za Jugoslávie?
Taký istý ako medzi Čechmi a Slovákmi za Československa.
V oboch prípadoch:
Našli sa aj takí, ktorým spoločný štát neprekážal a našli sa aj takí, ktorí sa chceli hrať na vlastnom piesočku aj za cenu krve.

Keď som sa svojho času pýtala v Juhoslávii, vy ste chorvát, srb,,,. veľakrát odpoveď znela „Ja som Juhoslovan“, dokonca aj tesne pred vojnovým konfliktom. Ale boli aj ľudia, ktorí trvali na svojej národnosti.
Celý problém, ktorý viedol ku krvavému rozpadu bol motivovaný mimo hraníc Juhoslávie.

Další odpovědi
suaeda

Několikrát jsem byl v 80 letech na různých místech v tehdejší Jugoslávii a nepřipadalo mi, že by tam mezi národy vládla nějaká nevraživost. K rozpadu došlo asi z více důvodů. Především temperament národů tam žijících je daleko bouřlivější než u nás. Velký vliv na rozpad mělo náboženství a okolní svět. A samozřejmě také to co stalo u nás mezi Čechy a Slováky, kdy se najdou vyšší představitelé, kteří si každý chtějí vládnout podle svého a být neomezeným pánem. Tak si prostě bez občanů dohodnou rozdělení a každý si vládne u sebe po svém.

Lamalam

Asi se nemilovali, když se rozešli ve zlém.

Nuk nuk

Titovi, který komunistickou Jugoslávii v podstatě založil, se podařilo vytvořit iluzi jednotného „jugoslávského“ národa. Ta ale byla závislá na jeho kultu osobnosti a na komunismu. Srbové, Chorvaté i další jugoslávské národy žili celkem v harmonii. Dnešní hranice jednotlivých států, které po rozpadu vznikly, prakticky neexistovaly. Např. v Sarajevu mohli žít Bosňáci, Chorvaté a Srbové v jenom paneláku a vztahy byly spíše dobré.
Po smrti Tita a především po pádu komunismu se ale rozsypala i tato iluze o jednotě a jednom národě.

Doporučuji kníhu od Slavenky Drakulič, Ani mouše by neublížili.

led

Spomeňte si ako ste kedysi hovorili o občanoch Jehoslávie? Chorvát, Srb, Makedonec, alebo len Juhoslovan, „juhoš“?

led

prepáčte prosím,
nie „o občanoch Jehoslávie?“ ale „o občanoch Juhoslávie“