JájsemRaibek

Jaký byl systém potravinových lístků?

Po válce byly vydávány potravinové lístky, např. na maso apod. Zajímalo by mě, zda to fungovalo jako dnešní stravenky nebo to byly jen lístky na které se potravina dostala, ale stejně se muselo platit.
A když jsem šel do restaurace a dal si třeba guláš, to jsem musel taky jen na lístek?

Nejlepší odpověď
annas

„Přídělový systém – neboli prodej na lístky – byl u nás zaveden v roce 1939 a bez přerušení vydržel 14 let.“

Po 2. světové válce
řídělový systém byl u nás uplatňován i v poválečné době. Zrušen byl až za komunistické vlády v roce 1953.

„Pokus o poválečnou obnovu země po roce 1945 v dosavadním "kapitalistickém“ hospodářském systému vzal za své po komunistickém puči v únoru 1948. Došlo k dalšímu znárodnění československého průmyslu (to první se odehrálo 28. října 1945). Socialistický sektor se poté podílel už na 95 procentech průmyslové výroby
Přídělový systém byl zrušen k 1. červnu 1953. Od tohoto dne byla vyhlášena měnová reforma, jež prováděla výměnu peněz v poměru 5:1 (malé částky v hotovosti) a 50:1 (velké částky a vklady)."

Jaké množství potravin se přidělovalo dětem a dospělým, najdete v odkazu.
http://www.to­talita.cz/vys­vetlivky/syst_pri­del.php

Zboží, které bylo uvedené na lístky, se samozřejmě muselo zaplatit. Někdy možná obhodník třeba cukr v ceně lístku vyměnil za jiné zboží. Zcela něco jiného než současné stravenky.

V odkazu najdete, jak vypadaly nejen potravinové lístky. ,

http://www.smi­rice.eu/dokumen­ty/potravin_lis­tky.htm

Další odpovědi
Drap

Nejenom po válce, ale lístky byly už i za války. Lístek byl jen dokladem o tom, že dané zboží si můžeš koupit. K lístku byly nutné i peníze.
Lístkový systém neni nic nezvyklého. Využíval se v celé řadě zemí, třeba i v Británii.

anonym

Potravinové lístky (karty) jsou obdobou platidla, která se využívá v dobách nouze, která se označuje jako přídělové hospodářství nebo přídělový systém. Je možné za ně kupovat resp. směňovat pouze jídlo (případně můžou být jakýmsi oprávněním k nákupu potravin za peníze) a využívají se převážně v dobách přírodních katastrof nebo válečného stavu, v poslední době však i při vyplácení sociálních dávek. Vydávány jsou obyvatelstvu úřady podle předem daného klíče, jehož součástí bývá nejčastěji náročnost profese, její užitečnost v době války atd.

Můžou přitom peníze vlastně zastupovat (nakupující vymění lístky za potraviny) nebo můžou být pouze jakýmsi oprávněním k nákupu (nakupující předloží lístky, aby si mohl potraviny koupit, musí však zároveň zaplatit penězi).

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Po­travinov%C3%A9_l%­C3%ADstky

mosoj

Odkazy Annas jsou dostatečné a vypovídající. Nicméně přídělový systém s totalitním systémem nesouvisel. Příčinou zavedení byla válka ! A jí narušené hospodářství !