Jaký byl rozdíl mezi politickým a správním systémem Sparty a Athén?

Nejlepší odpověď
annas

Nejstarší demokratické instituce byly založeny ve Spartě v 5. století před naším letopočtem. Archaická spartská ústava rozdělovala moc mezi dva krále, radu starších a sněm. Králové pocházeli ze dvou rodů, jež podle legendy pocházely z Heraklových synů. Starší rod Agiovců pocházel ze staršího syna; mladší rod Eurypontovců tvořili potomci mladšího syna. Občané se zúčastňovali sněmu s právem rozhodovat o návrzích rady; přesto rozhodnutí mohli v praxi zablokovat králové a vysoce postavení úředníci (ephori). Spartská ústava se opírala o tyto tradice a demokracie se zde již dále nevyvíjela.

Demokracie měla lepší podmínky v Athénach. V 7. století před naším letopočtem Athénám ještě stále vládla skupina rodových aristokratů, eupatridai, doslova “ti s dobrými otci“. Jejich převaha v athénské politice slábla jen pozvolna a nikdy zcela nezmizela. Athénskou demokracii lze sledovat k Solónových reformám v roce 594 před naším letopočtem. Zlomky Solónovy politické poezie naznačují, že byl pyšný na zavedení písemných zákonů na žádost Athéňanů. Zavedl čtyřstupňový občanský třídní systém. Občané se rozdělovali podle původu a ročního výnosu plodin. Všichni občané se směli zúčastňovat na občanském sněmu. Archonát, v té době nejvýznamnější státní úřad (soudní a církevní moc), byl vyhrazen pouze nejvyšší třídě. Zavedl i čtyřčlennou radu, senát připravující agendu pro jednání. Tím Solón soustředil politickou moc do sněmu a přesunul základní předpoklad k zastávání úřadu z aristokratického původu na zemědělskou produkci.

Zdroj: http://www.at­hens.cz/histo­rie-athenska-demokracie/

Další odpovědi
led

pomerne malý rozdiel. okrem detailov.
V Sparte sa o chlapcov do 7 rokov starala matka, potom prechádzali na vojenskú výchovu. Prevažný dôraz sa kládol na vojenstvo.
V Aténach viac vládla filozófia, umenie, matematika