mosoj

Jaký byl princip atomového raketového motoru vyvíjeného v 70. létech minulého století NASA ?

Jsou dnes vyvíjené atomové raketové motory na stejném principu ?

Měl jsem na mysli tento motor :

http://vesmir­.stoplusjednic­ka.cz/rakety-na-jaderny-pohon-proc-se-od-nich-ustoupilo

Nejlepší odpověď
zelí

Myslíš tu raketu s nestíněným reaktorem, co měla zničit všechen život? Myslím, že to fungovalo tak, že to natáhlo vzduch, ten nestíněný reaktor ho měl ohřát a jak se rozpínal, tak to pohánělo raketu vpřed.
Opravdová zbraň posledního soudu. Měla nosit i jaderné zbraně, ale díky nestíněnému reaktoru stačilo vpohodě jen nad oblastí přeletět. Ale nikdy to nepostavili.
Rusáci zas měli mít plnou loď nacpanou atomovkama. Studená válka no…

Zdroj: http://www.ab­clinuxu.cz/blog/bys­troushaak/2012/1/sl­am

Další odpovědi
Kepler

Pojem „atomový raketový pohon“ neznám, ale možná se tak tomu kdysi říkalo. Atomové energie se dnes používá pouze na velkých lodích, nebo ponorkách. U raket je nepoužitelný. Možná jde u iontový pohon, který má sice malý tah, ale za to dlouhou výdrž. Používá se při dlouhodobých misích meziplanetárních sond. Není to pohon chemický. Reaktivní pohon obstarává plasma o vysoké teplotě, urychlená elektrickým polem na obrovské hodnoty (jeden z možných příkladů). Zdrojem energie může být radionuklid, k řízenému jadernému rozpadu, jako třeba u uranu 235, ale nedochází. Nosným médiem může být teoreticky jakýkoliv neutrální prvek, nebo materiál, přeměněný na plasmu, takže by se mohlo dotankovat cestou.

Doplněno: mohl jsi tam ten odkaz dát hned a nemuseli bychom se namáhat. A proč jsi otázku zadával, když v tom článku máš i odpověď?

mzm

http://mek.kos­mo.cz/zaklady/ra­kety/jrm1.htm
Pokud vím, tak se uvažovalo i o sériích výbuchů za lodí a tlaková vlna měla popostrkovat loď kupředu.
http://www.dis­tantworlds.wz­.cz/DisWorlds1-2/Clovek/Inter­stella.htm

Kepler

zelí: tak o tom jsem neměl ani potuchy, zajímavé. Já jsem automaticky myslel na kosmickou raketu. No jo, jsem ujetý na Vesmír.