Kryšpín

Jaký byl názor politiků a novinářů po roce 1945 v dem. Německu a NDR na plk. Stauffenberga?

A jeho pomocníka Haeftena kteří provedli neúspěšný atentát, byl postaven pomník uděleno vyznamenání, příp. nebyl důvod jejich čin připomínat.

Nejlepší odpověď
Pepa25

Došlo k četným posmrtným vyznamenáním:

pamětní desky lze nalézt v Gedenkstätte Deutscher Widerstand v Bendlerblocku v Berlíně (od roku 1960), na Lönsstraße ve Wuppertalu (od roku 1984) a v Bambergské katedrále.
V několika německých městech jsou ulice nebo náměstí pojmenované po Graf von Stauffenberg, např. 20. července 1955 byla předchozí Bendlerstrasse v Bendlerblocku přejmenována na Stauffenbergstras­se.
Kasárna Bundeswehru v Sigmaringenu se od 20. července 1961 nazývá kasárna Graf-Stauffenberg. V roce 1964 byl v jejich prostorách odhalen pamětní kámen připomínající von Stauffenberga.
V roce 1964 německá spolková pošta vydala u příležitosti 20. výročí útoku známku.
Od roku 1967 byla škola založená v roce 1965 jako 4. chlapecká střední škola v Osnabrücku nazývána Graf-Stauffenberg-Gymnasium.

a další

Zdroj: https://de.wi­kipedia.org/wi­ki/Claus_Schen­k_Graf_von_Stau­ffenberg#Nachle­ben

Další odpovědi
led

Vyzdvihli ho ako hrdinu protinacistického odboja. Vtedy potrebovali hrdinu, nie človeka, ktorý svoje zdravie a vojenskú kariéru obetoval Nemeckej ríši v prvom rade proti nepriateľom Nemecka. Ale ak by vojnu prežil, za svoje protisovietske názory by nasledoval svojich spolubojovníkov na Sibír a tam by zmizol, ako mnohí, ktorých nemohli verejne odsúdiť…
Plukovník von Stauffenberg, vychovaný v nacionalistickom duchu bol oddaný jedine Nemecku, nie Anglii a nie Rusku a iným nepriateľom Nemecka.