Kryšpín

Jaký byl důvod pozdějšího propuštění politických vězňů při velkoplošné amnestii v roce 1990?

Z politický vězňů udajně měli obavy, že by se chtěli dostat do vrcholné politiky, byla schválená politickým vězňům jen krátkodobá amnestie, takže některým ubrali z trestu jenom rok.
Tolik názor Františka Bednáře mluvčího Světového sdružení politických vězňů, který byl vězněn za pokus o atentát na Gustava Husáka.

Nejlepší odpověď
Klaproth

Přečti si celý text amnestie, jmenuje se to Rozhodnutí č. o1/c1/1990 Sb.

Jo a ten pán se nejmenuje Bednář, nýbrž Bednár.

Další odpovědi
Pepa25

Je to jednoduché a vůbec na tom není nic konspiračního: amnestie se týkala pouze „lehkých“ trestných činů (myslím, že tam byla hranice 3 roky). Bednár byl odsouzen za nedovolené ozbrojování a sabotáž k mnoha letům ještě v roce 1989, takže jeho trest mohl být zrušen až rozhodnutím soudu na základě zákona o soudních rehabilitacích, který byl přijat logicky až v roce 1990.

Lgee

Přeplněné věznice 28000 vězňů z 16750 určených.