Kryšpín

Jaký byl důvod konfliktu mezi Čínou a Sovětským svazem v roce 1969 na řece Ussuri?

Před 50 lety se odehrál krátký válečný konflikt mezi Čínou a Sovětským svazem. Jedna verze informací uvádí, Sovětské vojsko použilo zakázanou zbraň a několik tisíc čínských vojáků a jejich techniky během několika minut zmizlo doslova se vypařilo. Zbytek čínských vojáků se dal na divoký zmatečný ústup a byl klid.

Nejlepší odpověď
annas

Jakl to bylo na Sibiři? Stránka Military – autor LUKáš Visinger
http://www.mi­litary.cz/acces­sories/Siberia-1969.htm

"Čínsko-sovětský pohraniční konflikt z roku 1969 patří k těm místům historie, o nichž se ve většině učebníc a encyklopedií mnoho nedozvíte. Většinou můžete být rádi, když se o nich daná kniha vůbec zmiňuje. Jen málo lidí si je vědomo toho, že tato událost je plně srovnatelná s kubánskou raketovou krizí – svět se v obou případech ocitl na pokraji jaderné války. Navíc existují tvrzení o tom, že sovětská armáda tehdy použila zbraně, které patří spíše do oblasti sci-fi.

Uvádějí se 2 příčiny – dohady sci-fi-like o zbraních, které prý Sověti tehdy použili. Jedna neoficiální verze, která se občas vypráví, zní takto:

Někdy v roce 1969 asi 50 000 čínských vojáků napochodovalo na Sibiř, protože zřejmě měli důvod si myslet, že jim ona část Ruska patří. A aby toho nebylo dost, zajali mnoho ruských civilistů a hnali je před sebou jako živý štít. Když tak pochodovali, najednou si všimli, že se na obou křídlech jejich jednotky objevují ruská obrněná vozidla, která za sebou táhnou jakési kabely. A ve chvíli, kdy zajatí Rusové překročili úroveň těchto vozidel, si čínští vojáci v zadních řadách všimli, že přední řady se doslova vypařují. Během několika okamžiků byla vvětšina Číňanů prostě fuč. Zůstaly po nich jenom perleťové knoflíky z uniforem.

Druhá verze říká toto: Blíže neurčené množství čínských vojáků vstoupilo na území SSSR a opevnilo se na jakémsi kopci. Sovětská armáda je oblehla, ale nezahájila palbu; snažila se Číňany vyhnat bez použití zbraní. Patová situace trvala až do večera, kdy sovětští vojáci obdrželi zvláštní rozkaz: Stáhnout se. Uposlechli jej, a když se ráno vrátili na místo, nenašli ani Číňany, ani kopec."

--
"Jak se vyvíjely vztahy merzi SSSR a Čínou

Sovětský svaz i Čína vyšly z druhé světové války jako vítězné mocnosti. Zatímco v SSSR měl Stalin pod kontrolou celou zemi a vláda komunistů byla nezpochybnitelná, situace v Číně byla velmi nejistá. Již ve 20. letech probíhala v Číně občanská válka. Jako dva hlavní znepřátelené proudy se profilovaly strany Kuomintang a komunisté, či spíše se dá tento střet definovat jako mocenský boj Čankajška a Mao Ce-tunga.

Od přátelství k prvním sporům
Mao kontra Chruščov
Čína jadernou mocností
Nejisté roky 1965–1968

Boje na hranicích – rok 1969
Do roku 1969 vstoupila Čína s informací, že SSSR je pro ni větším nepřítelem než USA. Čína začala vypovídat některé dvoustranné smlouvy – např. zakázala přelety sovětských odborníků přes své území. Současně s tím se vyhrotily příhraniční boje. Nejenže oba státy balancovaly na pokraji války, ale v některých případech lze situaci skutečně jako válku posoudit.
Nejprudší boje vypukly začátkem března 1969 o ostrov Damanskij. Další těžké boje na Amuru vypukly v létě. 13. srpna pak provedli Číňané otevřený výpad do Semipalatinska. Z vojenského hlediska lze však konstatovat téměř naprostá sovětská vítězství.
Řešit tento spor diplomatickou cestou bylo velmi komplikované, ne-li téměř nemožné. Jednání nastala až později.

Přestože konflikty na hranicích ustaly, sovětsko-čínské vztahy se nezlepšily.
Normalizace vztahů mezi Čínou a SSSR tak mohla postupně probíhat až s nástupem nového sovětského vůdce Michaila Gorbačova v polovině 80. let."

https://www.val­ka.cz/10584-Roztrzka-mezi-Cinou-a-SSSR

Další odpovědi
Kepler

Cílem čínského útoku bylo obsadit ostrov Damanskij na řece Ussuri, který pokládali za sporné území. Ostrov připadl carskému Rusku v 19. století na základě nerovných rusko-čínských smluv. Hranice byla vytyčena tokem Ussuri, ale nikoliv středem koryta řeky, jak je obvyklé, nýbrž podél čínského břehu. Útok skončil nezdarem, Číňané byli přinuceni se stáhnout. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Prvn%C3%AD_bit­va_o_Damanskij
Tehdy si u nás z toho dělali srandu, že Číňané umlátí Rusy svými placatými čepicemi a doporučovalo se dávat na zadní nápravu čínské a dopředu ruské galoše, auto tak pojede mnohem rychleji…

EKSOT123

Zrovna včera jsem myslel na to, proč se po válce tak zhoršily vztahy mezi těmito státy, zvlášť když SSSR výrazně pomohlo Číně ve druhé sv. válce proti Japoncům (zbrojařsky, odborně i vojensky), … a akorát to řešíte.
Rusové se Číny bojí, ale je snad potěšující, že vztahy jejich vztahy mohou být také velmi dobré. Koukněte na působivé vystoupení ruských zpěváků Poliny Gagariny a Dimaše Kudajbergenova v čínských soutěžích a zejména jejich přátelského přijetí Číňany:
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=T1Co32bmmRw
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=PjYFtQTr5j0
(Pozn. Ale možná, že se čínským soudruhům časem rozleží v hlavě, kdo to byl ten Viktor Coj a o čem to vlastně ta Polina zpívá.)