Jaký by mohl být důvod?

Proč kosáci brzy ráno tak nepříčetně vřeštěj?
Mám šampiona – podle toho virválu musí být velikej jak orel.

Nejlepší odpověď
dudu

Zpěv ptáků není o velebení hospodina a krás přírody , ale jde o vymezování svého teritoria. Přeložen jejich hlasový projev znamená: tady je to moje, sem nikdo nelezte, jinak uvidíte jak s váma zatočím. Jakmile se však rodinka zahnízdí nastane klid aby nedošlo k ohrožení mladých. To se odehrává právě nyní.

Další odpovědi
Michal

"Dobré jitro!tady jsem ,tady mi to patří tady budu a je hezky.A jinak to vyjádřit neumím,tak mě to naučila příroda.
P.S. Buďte ráda,že má kdo a o čem vřeštět.Aby jste se neprobudila jednou do ticha a venku byla zkáza.

Zdroj: život

annas

Bubco, Vaše otázka mě opět vedla k zamyšlení. Myslela jsem si stejně, že důvod zpěvu je ten, který uvádějí i odpovídající.
Já jsem na na kosy naštavná. Jsou to nevděčníci. Celou zimu jsem je krmila, ale odvědčili se mně tím, že dennodenně znečišťovali poštovní schránku, Zjara povytahovali zasazený česnek a rozhrabali, co se dalo. Je pravda, že každé ráno vřeští (možná děkuji za péči, kterou jsem jim věnovala).
Zajímalo mě, co na zpěv tvrdí odborníci. Našla jsem, že dospělí kosi zdokonalují svůj repertoár a samičky si toho cení. Čím bohatší je samcův zvukový rejstřík, tím je nápadník zkušenější a tím lepší to bude partner pro zplození potomstva. Samci, kteří zařadí do zpěvu neobvyklé zvuky, působí na samice jako zkušení a protřelí matadoři a v soupeření se soky mají vyšší šanci na úspěch.
Kosi nejsou zdaleka jediní živočichové, kteří své zvukové projevy přizpůsobili vlivům lidské civilizace. Městští kosi a sýkory koňadry se v blízkosti hlučných komunikací ozývají vyšším hlasem než kosi a koňadry obývající mnohem tišší oblasti velkých parků nebo poklidného venkova.
Nejen lidé si zvykají na hluk, ale i ptáci. Proto se jim už nedivím a budu je v zimě krmit dál.

Čerpala jsem z

Zdroj: http://www.vtm­.cz/clanek/pri­lis-hlucna-priroda