Tobbynka

Jaký by byl život bez snů?

Moje otázka zní trochu zvláštně, ale hodně by mě zajímalo, jak by se žilo nebo respektive jaký by byl život bez snů. Jak by se lidé chovali, kdyby se jim za celý život nezdál ani jeden jediný sen? Byli bychom vyčerpaní, nebo jak bychom se chovali?

Nejlepší odpověď
klumprt

Sny mají svoji funkci. Myslím, že jde o jakýsi úklid mozku. Během bdění se nám v podvědomí hromadí různé nakousnuté prožitky, dojmy a myšlenky. Mysl se s nimi během bdění nestíhá vypořádat, protože naše pozornost je neustále odváděna jinam. Během spánku se mysl v těchto nevyřízených záležitostech přehrabuje a snaží se je nějak ukončit, vyřídit. Někdy se to daří, někdy ne a potom se stejné sny třeba opakují delší dobu. Nebo jeden celou noc.
Kdyby mi někdo třeba dával nějaké léky a já bych nebyl schopen snění, myslím, že bych byl po čase zmatený a roztržitý. Nedokázal bych se na nic soustředit. Pořád by mě napadaly nějaké nesmysly, možná bych měl poruchy řeči a po delší době bych byl zralý na blázinec.
I když, někteří lidi říkají, že se jim sny nezdají, ale to je možná jenom tím, že si je nikdy nepamatují. Vzhledem k tomu, že naprostá většina lidí snění zná, určitě nejde o nějakou zbytečnost.

Toť můj laický názor.

Další odpovědi
alcyon

sny se zdaji v REM fazi, ktera se za noc opakuje nekolikrat (treba 5–6krat, zalezi na dobe spanku) a existujou dukazy, pisou se prace a provadi pokusy, ze sny jsou naprosto neodlucitelnou soucasti nasi psyche.
Behem REM faze jsou prakticky vsechny nase kosterni svaly v totalnim klidu, jednoduse receno jsou vypnuty a dochazi k regeneraci. Pote se behem sneni tridi pamet (uklada dulezite, maze nepotrebne).

Byly nalezeny dukazy, ze sny jsou velice dulezite pro zachovani dusevniho zdravi a ja osobne z toho co sem nacetl myslim, ze bychom se jednoduse do nekolika dnu, ci tydnu zblaznili vsichni do jednoho, pokud bychom prestali snit. Mozna bychom to ani neprezili kvuli totalnimu vycerpani organismu.

Sny se zdaji vsem, i zviratum. Pokud nekdo rika, ze se mu nic nezda, tak si to akorat nepamatuje, snova pamet se da tez cvicit z zvysovat vykon, mam s tim zkusenosti.

Abych to shrnul, tak bez snu bychom tu nebyli.

Nevíteto?

Nikdy bychom nikomu nevyprávěli co se nám zdálo. Toť vše. 🙂

gecco

Odpočineš si i bez znění – ale beze snů by byl život ´chudší´…
Sny, aspoň některé, člověka ´povznáší´…
😉

anonym

Život v komatu,být napojený na přístroje,které by uměle vyživovali životní funkce.

Kura

Někdy by se hodilo, aby se mě nezdálo, to co se zdálo, ale podruhý je to přesný opak a akční scény jako by byli opravdový-)