ftms

Jaký bude postup výpočtu??

Za 2 hodiny ujede osobní auto o 100 km více než nákladní auto. Vzdálenost 72 km ujede osobní auto za dobu o 1 hodinu meší než nákladní auto. Určete rychlost obou vozidel.

Nejlepší odpověď
bolak

  • Nevíme kolik ujede nákladní auto za 2 hodiny, takže ujede „x“ kilometrů.
  • Víme že osobní auto ujede za 2 hodiny o 100km více než nákladní auto, takže víme že ujede „x+100“ kilometrů.
  • Když náklaďák auto ujede za 2 hodiny „x“ kilometrů, tak za hodinu ujede x/2 kilmetrů.
  • Když osobní auto ujede za 2h „x+100“ km, tak za hodinu ujede (x+100)/2 km.
  • Víme že rychlost se spočítá v=s/t
  • Rychlost osobního auta je tedy a rychlost nákladního auta
  • Po menších čachrech z toho dostaneš vzorec pro čas; osobák t₁=s₁/v₁ a nákladďák t₂=s₂/v₂

Čas za který ujede osobní auto 72 km je tedy t₁=s₁/v₁=72/(­(x+100)/2).
Čas za který ujede nákladní auto 72 km je tedy t₂=s₂/v₂=72/(x/2).

A protože víš že osobní auto těch 72 km ujede za čas o hodinu kratší (menší) než nákladní auto, dostáváš další rovnici, a to t₁+1= t₂

Pak už jen počítáš:
t₁+1= t₂
72/((x+100)/2­)=72/(x/2)
(144/(x+100))­+1=144/x
144×+1(x+100)­x=144*(x+100)
x²+100×-14400=0

x₁=-180
x₂=80

A protože auto nemůže mít zápornou rychlost (teda pokud tam nemá zpátečku, ale 90km/h je i na zpátečku docela dost), tak správné řešení rovnice je že x=80.

Rychlost osobního auta je pak jak už bylo řečeno (x+100)/2=90km/h a rychlost náklaďáku je x/2, tedy 40km/h.

PS: CJNERO, proč kopíruješ cizí odpovědi, to se ani nezmůžeš na vlastní?

Funna: ;)

Další odpovědi
Funna

buď v klidu…oba dva dodržují předepsanou rychlost…ale jen pokud jedou mimo obec .-))
Doplňuji:
CJNERO, proč kopíruješ cizí odpovědi, to se ani nezmůžeš na vlastní?

CJNERO

buď v klidu…oba dva dodržují předepsanou rychlost…ale jen pokud jedou mimo obec .-))

Conchus

Zkus se podívat do učebnice a zapnout mozek. Proč máme dělat úkoly za tebe, lenochu?

Funna

no vždyť říkám, že dodržují .-)