zjentek

Jaký bude postup při nastalé situaci popsané níže v podotázce?

Předpoklad situace:
Někdy během tohoto týdne na cyklostezce čapnu chlápka na kole, které mi v pátek šlohli. Pohledem ověřím detaily a FAKT JE MOJE! Před šesti lety mne stálo 40.000k, ale už to nijak neprokážu, žádný doklad, žádný servis, žádný foto, údržba svépomocí. Chmlapíka spacifikuji a zavolám poldy. Všechno jim řeknu a chlap kouká jako tele a opakuje, že je to jeho kolo a že každá jeho minuta je drahá a co po něm chceme, blablabla.. prokázat že to nemůže stejně jako já, ale že jsem asi utek z blázince a že kolo je jeho a basta!
Takže počítám, že brzy naše rendez-vous s policíí rozpustíme a jdeme všichni svou cestou, protože „pána čas je drahý“ a strážníci už mají očividné bobky z možných následných soudů. Vypadá to, že pán se domů poveze a já půjdu pěšky, že ano.
Že v násl. dnech na mne „pán“ může podat tr. oznámení za celý tento incident a bude se dožadovat nemajetkové újmy, to je mi jasný, s tím se počítá. Ale co mě zajímá je toto:

Nařídí policie tomuto „svévolnému držiteli“ horského kola jakožto držiteli předmětu třeba něco jako zákaz prodeje předmětu anebo něco podobnýho, co by jej omezilo v nakládání s předmětem? Nevím, zda správně vyjadřuji podstatu- prostě jestli vůbec dostanu šanci získat nějaký čas si rozpomenout na něco, co by do případu vneslo zásadní zvrat a mohlo prokázat má tvrzení… protože zatímco já doma usilovně bádám nad důkazem, abych mohl potvrdit křivdy, kterých se mi opět dostalo od STÁTU (nebejt „státu“, týpka sejmu a vezmu si svý kolo), tak „pán“ se tou dobou jistě zbavuje doličnýho předmětu, pánč poldové si opsali naše opčanky, takže pokud nějakej důkaz najdu, asi se s ním a se strážníky pak můžu maximálně vyfotit, jako třeba oni s Kájínkem, nebo tak něco…

Otázka tedy zní:
Získám díky polic. orgánům vůbec nějaký čas na eventuální „další prokazování“, zatímco s mým kolem se nesmí nijak nakládat, protože „pán“ dostal nařízeno, abychom u něj mý kolo našli? (Já už nevim co se ptám) ;)

A ještě podotázka: Proč se zlodějům dělaj pořád nějaký úlevy, jako třeba vidíme z odkazu zde:

https://www.no­vinky.cz/koktej­l/468576-itala-osvobodili-po-devitilete-drahe-pravni-bitve-kvuli-kradezi-jednoho-lilku.html

Nejlepší odpověď
Edison

Začnu od konce: Zloděj není zlodějem, dokud tak nerozhodne soud. Bezúhonný člověk je bezúhonný, dokud soud nerozhodne jinak. To je základ všeho a drsná realita. Třetí osobna, např. orgány činné v trestním řízení k tomu tak musejí přistupovat. Chtěl bych vidět vás, kdybyste byl takto někým nařknut a policie se k vám hnedle začala chovaj jako k usvědčenému zloději. Asi by se vám to taky nelíbilo.

Jestliže podáte na někoho trestní oznámení orgány zahájí řízení. A to bude trvat dost dlouho na to, abyste mohl něco prokázat. Předmět sporu může být zadržen jako předmět doličný.

Někoho pacifikovat bych nedoporučoval z několika důvodů: 1. jestliže je to lump, je to prostě o hubu. 2. jestliže to není lump, mohl by vás za to dost dobře popotahovat. Institut občanského zadržení sice existuje, ale toho se dá využít leda tehdy, pokud jste přímo svědkem probíhajícího tr. činu, útoku na život nebo zdraví někoho jiného… a to prakticky nezpochybnitelně. Ale zde zase pozor, pokud je někdo lump, tak je třeba počítat s nějhorším, tedy že je to ještě větší lump! Tedy je to o kejhák. Jakýkoli šetřící orgán bezpochyby bude věc řešit v optimálním případě nestranně, tedy buď jste lumpové oba, nebo nikdo. Teprve jejich šetření ukáže, kdo je kdo.

Další odpovědi
Drap

Pokud nenajdeš a nepředložíš žádný důkaz, tak kolo je stále nového majitele. Vlastnictví lze prokázat svědectvím sousedů a podobně. i bez toho, že bych měl fakturu. Jinak i když by bylo kolo původně tvoje, tak jak to policajti mají poznat?

led

1 – Pokiaľ nemáte žiadne dokumenty (napríklad výrobné číslo) o vlastníctve tohto bicykla, prípadne hodnoverného svedka, ktorý by bol schopný na základe popisu špecifikovať váš vlastnícky nárok, máte smolu.
2 – Nariadiť zákaz predaja bicykla môže len súd, policajti môžu bicykel „len“ zadržať do vyriešenia prípadu v prípade nebezpečia jeho odstránenia…
3 – Bitka nič nerieši, práve naopak može skončiť trestným oznámením z fyzického napadnutia
4 – Zlodeji väčšinou poznajú zákony a svoje práva lepšie než okradnutí.
5 – Každý bicyklový rám má zospodu vyrazené výrobné číslo. Dobré je mať toto číslo poznačené, odfotené, napríklad v pamäti mobilu. Hlavne. ak ide o bicykel vyššej cenovej kategórie.
6 – Jedna doporučená finta… „neviditeľným písmom“ si napísať na rám svoje meno. Predávajú sa fixky s náplňou, ktorú vidno pod UV svetlom. Vidieť to len pod týmto svetlom. doporučujem ďalší bicykel už takto označiť.

Dochy

Edison: „Zloděj není zlodějem, dokud tak nerozhodne soud. “

Nemůžu s Tebou souhlasit. Zloděj se stane zlodějem v okamžiku kdy něco ukradne. Dokud nerozhodne soud tak to o něm pouze nevíme. A pokud to nevíme, pak jej nesmíme trestat.

zjentek

Drape přesně tohle tvrdím i já- kdyby nebylo povinností policajtŮ TO POZNAT, tak mu dám bomby a svý kolo si beru, to je přirozenost! Jenže já MUSEL ZAVOLAT JE- a to je zase zákon.

Edison

Ono ale není povinností policajtů „to poznat“… To je hluboký omyl.

zjentek

Aha. Tak příště si na něj políčím, dám mu přes držku a kolo si beru, když už teď vím, že policajti nebudou povinný POZNAT, kdo mu to udělal :););)

Edison

Policajti jsou povini konat v rámci zákonů. O poznávání tam nic není. Mimo jiné by patrně šetřili ublížení na zdraví. A to odděleně od původního činu. Takže nedoporučuji. Asi by to chtělo se v tom hlouběji povrtat. Trestní zákoník, zákon o policii a další a další. Nebo se obrátit na právníka, ten vám rychle vysvětlí, co vás bude v takovém případě čekat.