FlAsh_7

Jaký bude další level fotografie?

Od analogů jsme se posunuli až k digitálním fotoaparátům. Chci se zeptat, co podle Vás bude následovat potom? 360 stupňová fotografie nebo tak něco?

Odpovědi
Kelt

Nejdříve byla černobílá fotografie, pak barevná fotografie, tyto fotografie jsme zachytili na sklo, pak na papír a nyní v podobě nul a jedniček jako určitý soubor. Můžeme zdokonalit optiku, a výsledný obraz lépe upravovat s více barvami a jinými možnostmi. Před více než 30 lety jsem očekával uplatnění hologramu ve fotografii.

Edison

3D, nebo holografická fotografie už existuje a bývá poměrně běžně k mání. Koukni na net, nebo do obchodů se suvenýry. Jistě jsi na kostičky skla s obrazy uvnitř již narazil.

Jinou cestou (zdá se ale, že spíše slepou) šel systém lytro. To byl fotoaparát, který stvořil „fotografii“, u níž bylo možno hloubku a rovinu ostrosti měnit až při prohlížení v PC.

agentpv

Vědci pracují na tom jak zachytit s obrazem i zápach. Takže za takových 5 let z fotografie plně ucítíte i vůni (smrad) vyfoceného člověka, zvířete, veci… Až později budou fotky „pohyblivé“ – tak jak známe krátké obrazoví gify. Na zachycení zvuku a jeho implementaci do fotografie, se zatím neuvažuje.

mosoj

Nevím jaký bude level (česky úroveň!!), ale myslím si, že se více rozšíří prostorová fotografie.
360o fotografie že neexistuje. Čím tedy fotí Google?
První byla dagerotypie (daguerrotypie)!!

anonym

myslím že další level bude VR180 … tedy fotografie/video pořízená dvěma optikami blízko sebe (v přibližné poloze očí) díky které vnímáte v obrazu hloubku. Narozdíl od 3D kina ale VR180 fotografie vám navíc umožňuje se rozhlížet kolem sebe. Tyto fotografie umí pořizovat třeba zařízení LENOVO MIRAGE CAMERA (asi 3000Kč), nebo nová kamera Insta360 EVO (aso 9500Kč)

… 360 stupnove fotografie jsou proti tomu docela nuda. Nevnímáte totiž u nich tu prostorovou hloubku což je skutečně škoda, mnohem lepší jsou z toho důvodu VR180 kde ten trojrozměrný vjem hloubky nechybí a přitom stále ještě máte možnost se kolem sebe docela dost rozhlížet. Zatím ale největším producentem tohoto obsahu jsou u nás bohužel czechvr.com a profesionální producenti a fotografové to zatím neberou moc vážně, nebo se to k nim nejspíš ještě ani nesetkali a musíme si holt počkat.

Zajímavé na VR180 fotografiích je i to že kamery sice stojí pár tisíc (přeci jen jsou to dvě nezávislé optiky a každá z nich musí být schopna pořizovat vyšší než 4K rozlišení aby to vypadalo dobře). Naopak ale od toho kdo chce VR180 prohlížeč se žádná velká investice nečeká, ten si může koupit za 200 korun kartonový VR headset „cardboard“ nebo za 500 kč plastový headset i s integrovanými sluchátky na aliexpressu, žádná velká investice to pro diváka není, protože chytrý telefon který se do takového headsetu musí vložit už obvykle každý má ..