zjentek

jaký atmosférický tlak musí být, aby byla cítit kanalizace a odpady?

je jedno, v jakých jednotkách to bude, ale kolik je min. potřeba těch Pa na zem. povrchu, aby to stačilo vysát vzduch z dutin- jímek, odpadů, kanálů atd.
Doplňuji:
mowla: takže k jakému poklesu tlaku musí dojít, aby už to silně vysávalo ty zatím rozpuštěné plyny? Například z 1050 hPa na 970 hPa? Nebo stačí, když to klesne třeba z 1032 hPa na 1030 hPa? Nevíš? Dík :o

Nejlepší odpověď
anonym

Nejde o absolutní hodnotu tlaku (ta není důležitá), ale o změnu tlaku*).
Kanály jsou cítit tehdy, když atmosférický tlak klesá – tehdy se z kapalin (a kalů – bahna) více uvolňují do té doby rozpuštěné plyny, odvětrávají se ´kapsy´ apod.
Takže stačí pokles tlaku o pár (desítek) Pa, samozřejmě – čím je změna tlaku větší, tím je markantnější i ´pachový projev´.
😉
*) ten proces si můžeš ´napodobit´ otevřením PETky se sycenou vodou
Doplňuji:
Množství uvolněných plynů a rychlost jejich uvolňování je závislá na relativním poklesu tlaku (tedy %) a rychlosti tohoto poklesu.
Tedy jestli z „1050 hPa na 970 hPa? … stačí, když to klesne třeba z 1032 hPa na 1030 hPa“…?? – Za jakou dobu? a jaké další podmínky panují v okolí (zejména rychlost větru).
Ne – nejde obecně říct, jaký pokles tlaku způsobí, abys začal „cítit kanalizaci“ (taky závisí na citlivosti tvého čichu).
Ale aby se začaly uvolňovat stačí i sebemenší pokles tlaku.