Avatar uživatele
Stříbrný

Jaktože se vršek při vypouštění CO2 ochladil?

Dal jsem si do petky kvasit nadrcené meruňky, petka byla hodně natlakovaná, chtěl jsem to tedy uvolnit a po chvilce vypouštění natlakovaného vzduchu se vršek znatelně ochladil, čím to bylo způsobené?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Náhlým snížením tlaku CO2. Při prudkém snížení tlaku tak vznikne i 'suchý led'
Více viz např. vlastnosti plynů (CO2).

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Je to adiabatická expanze plynu. Opak adiabatického stlačování plynu.
Někdo si tady plete fyziku s chemií !!!!!!

http://fyzika.jreichl.com/…

http://cs.wikipedia.org/…


Avatar uživatele
Bronzový

jde endotermickou reakci (pohlcuje se teplo)... při změně kapaliny na plyn (vypařování nebo var) musí látka překonat skupenské teplo...toto teplo jednoduše pohltí...tudíž ochlazení.
Ty jsi zmenšil tlak v petce, tudíž se uvolnil nasycený oxid uhličitý (nebo možná jiný plyn) a přeměnil se z kapaliny na plyn.
Doplňuji:
izochora...konstantní objem (pokud si dobře pamatuji teda).
A měrné skupenské teplo tam přeci také musí být, přeci vázaný CO2 je ve formě (tedy při zvýšeném tlaku) v kapalném stavu...tudíž musí při změně skupenství docházet k pohlcení skupenského tepla.
A při uvažování v p-V diagramech by měla být soustava uzavřená a když dáme dohromady právě p-V diagramy ještě se změnou obsahu a skupenství...tak to je izochorická změna která která se děje v exobarické (únik tlaku) s endotermní reakcí (změna skupenství).


Avatar uživatele
Stříbrný

Jedná se o netypický termodynamický děj, neboť se u něj mění všechny tři stavové veličiny - tlak, teplota i objem. (Objem jen mimo soustavu, takže by se možná dalo uvažovat o ději izochorickém.) Rigormortis: nesprávně, zaprvé vůbec nejde o skupenský děj ani o endotermickou (tedy chemickou) reakci, zadruhé rozpuštění plynu v kapalině (a obráceně) není jeho změna skupenství - a navíc zde to na změnu teploty vůbec nemá vliv.
Doplňuji:
rigormortis, najdi si v nějakých tabulkách teplotu varu CO2 a teplotu sublimace CO2. (Mimochodem zjistíš, že za normálního tlaku není vůbec teplota varu definována, kapalné skupenství CO2 existuje až při nejméně 5× vyšším tlaku, než je atmosférický.) To a opačné jevy (kondenzace a desublimace) mají co do činění s měrným skupenským teplem, to je změna skupenství. NE rozpouštení a vznik homogenní směsi.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3287
Zlatý quentos 1446
Zlatý mosoj 1404
Zlatý Drap 1263
Zlatý Kepler 1026
Zlatý led 743
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 683
Zlatý Lamalam 664
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.