huxa

Jaktože se vršek při vypouštění CO2 ochladil?

Dal jsem si do petky kvasit nadrcené meruňky, petka byla hodně natlakovaná, chtěl jsem to tedy uvolnit a po chvilce vypouštění natlakovaného vzduchu se vršek znatelně ochladil, čím to bylo způsobené?

Nejlepší odpověď
www

Náhlým snížením tlaku CO2. Při prudkém snížení tlaku tak vznikne i ‚suchý led‘
Více viz např. vlastnosti plynů (CO2).

Další odpovědi
mosoj

Je to adiabatická expanze plynu. Opak adiabatického stlačování plynu.
Někdo si tady plete fyziku s chemií !!!!!!

http://fyzika­.jreichl.com/ma­in.article/vi­ew/604-adiabaticky-dej

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/A­diabatick%C3%BD_d%C4­%9Bj

rigormortis

jde endotermickou reakci (pohlcuje se teplo)… při změně kapaliny na plyn (vypařování nebo var) musí látka překonat skupenské teplo…toto teplo jednoduše pohltí…tudíž ochlazení.
Ty jsi zmenšil tlak v petce, tudíž se uvolnil nasycený oxid uhličitý (nebo možná jiný plyn) a přeměnil se z kapaliny na plyn.
Doplňuji:
izochora…konstantní objem (pokud si dobře pamatuji teda).
A měrné skupenské teplo tam přeci také musí být, přeci vázaný CO2 je ve formě (tedy při zvýšeném tlaku) v kapalném stavu…tudíž musí při změně skupenství docházet k pohlcení skupenského tepla.
A při uvažování v p-V diagramech by měla být soustava uzavřená a když dáme dohromady právě p-V diagramy ještě se změnou obsahu a skupenství…tak to je izochorická změna která která se děje v exobarické (únik tlaku) s endotermní reakcí (změna skupenství).

cochee

Jedná se o netypický termodynamický děj, neboť se u něj mění všechny tři stavové veličiny – tlak, teplota i objem. (Objem jen mimo soustavu, takže by se možná dalo uvažovat o ději izochorickém.) Rigormortis: nesprávně, zaprvé vůbec nejde o skupenský děj ani o endotermickou (tedy chemickou) reakci, zadruhé rozpuštění plynu v kapalině (a obráceně) není jeho změna skupenství – a navíc zde to na změnu teploty vůbec nemá vliv.
Doplňuji:
rigormortis, najdi si v nějakých tabulkách teplotu varu CO2 a teplotu sublimace CO2. (Mimochodem zjistíš, že za normálního tlaku není vůbec teplota varu definována, kapalné skupenství CO2 existuje až při nejméně 5× vyšším tlaku, než je atmosférický.) To a opačné jevy (kondenzace a desublimace) mají co do činění s měrným skupenským teplem, to je změna skupenství. NE rozpouštení a vznik homogenní směsi.