Avatar uživatele
Zlatý

Jaktože se ve většině případů havárií zasekne ručička tachometru na honotě rychlosti v době nárazu?

To se nestihne vrátit v okamžité nulové rychlosti zpět na nulu? Třeba vidím, jak policie nebo hasiči říkají, že auto jelo v době nárazu 150km/hod. protože ručička tachometru zůstala na této hodnotě.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Pokročilý

Je to stále dokola omílaný mýtus a nepravda. Větší vliv na to má odstředivá síla - zajímavé je, že ručičky obvykle zůstanou všechny ve víceméně stejné poloze. Rychlost před nehodou dokáže určit obvykle jen soudní znalec a tomu trvají výpočty poměrně dlouho.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Podle mého názoru se to může stát jen u starých tachometrů, kde může dojít k zablokování magneto - mechanického přenosu. Dnes se už rychlost měří elektronicky.


Avatar uživatele
Zlatý

Může to být tam, kde není na ručičku běžný analogový přenos signálu, ale rychlost je vyhodnocena elektronicky a pak krokovým motorkem řízena ručička. Popravdě netuším zda někdo tachometr tímto způsobem řeší. V některých případech se může silným nárazem seknou i ta analogová ručička, ale pochybuju že někdo dokáže zaručit že se tím silným nárazem také někam nejdřív nepohla.


Avatar uživatele
Zlatý

Zařízení je poškozeno, tak se ani vrátit nemůže. Ve většině případů to tak ale vůbec neni. Nevím kde jsi našel informaci, že je to ve většině případů.


Avatar uživatele
Zlatý

Pokud je přístroj SPRÁVNĚ poškozen, tak tomu tak je. Ale rozhodně ne ve většině případů, pokud k tomu není přístroj vysloveně konstruován, jako bývaly letecké přístroje, ale dnes už tomu tak taky je jen někdy.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

Edison

Dochy se mýlí, jako vždy. Pokud rozbiju jakýkoli přístroj s mechanickým ukazatelem, bez ohledu na to, jakým způsobem je do něj veličina dopravena, může být rozbit právě tak, že se ukazatel zasekne v poslední poloze.

Avatar uživatele
Zlatý

Dochy

??? "V některých případech se může silným nárazem seknou i ta analogová ručička" ???
Opravdu se mýlím?? ;-)
Já jen tvrdím, že základ je té zaseklé ručičce nevěřit (což by ale zřejmě znemožnilo práci většině bulvárních novinářů zabývajících se nehodami ;-) ) - viz např. nehoda té paní co trefila popeláře... Bulvár přišel s tím že jela 180 protože to ukazoval budík po nehodě, ale svědci snad potvrdili, že nemohla jet výrazně přes 90, protože jela mezi dvěma vozy, které zkrátka těch 90 jeli...

Doslova: " Tachometr havarovaného vozu se zastavil na rychlosti blížící se 180 km/h!"

Avatar uživatele
Zlatý

Edison

Třeba jen vyhození mechanismu z uložení. U horších přístrojů na to stačí dostatečné zrychlení. "Netvrdíš jen..." Tvrdíš to, co jsi napsal. To už neokecáš. Jinak jasně, že bych tomu nevěřil, pokud to k tomu není zkonstruováno. Jinak ta novinářšká věta taky může mít přenesený význam. A to v tomto případě dost zavádějící, až neobratná formulace. Bez ohledu na to, že teda asi píšou úplný blbiny.

Avatar uživatele
Zlatý

Dochy

OK, tvrdím to co jsem napsal, a teď mi řekni v čem přesně se mýlím. V té tvé kritice vidím dvě tvrzení:
1. Dochy se mýlí
2. Přístroj se "může" rozbít takovým způsobem, že zůstane v poslední poloze.

Bod 1 samozřejmě rozporuju, já se (skoro) nikdy nemýlím ;-)
Bod 2 jsem nikdy nerozporoval a má oficiální odpověď s ním v rozporu také není.

 

Zajímavé otázky v kategorii Auta a doprava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Auta a doprava

Zlatý Drap 989
Stříbrný cukrar 893
Zlatý mosoj 782
Zlatý Kepler 627
Zlatý gecco 478
Zlatý Edison 331
Zlatý Dochy 313
Zlatý led 303
Stříbrný honza19hk 288
Zlatý Hlada 287

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.