Fyzik

Jak to, že je všechno zboží tak drahé, když inflace za posledních 20 let je tak nízká?

Našel jsem si statistiku ohledně inflace, tedy meziroční míra nárůstu ceny spotřebního koše. Vynásobil jsem tato čísla mezi sebou (matematicky správně, nebojte) + jsem zohlednil inflaci do r. 2020 a vyšel mi nárůst ceny od r. 1998 v hodnotě 81 %. To je trochu v rozporu s mými vzpomínkami, kdy všechno kromě snad benzínu a videopřehrávačů bylo já nevím, desetkrát levnější. Byl jsem tehdy dítě, ok. Pamatujete si to taky tak?

Btw v tom spotřebním koši prý nejsou třeba nájmy. To by leccos vysvětlovalo.

Zkusíme dát fóry stranou a udělat vážnou diskuzi?

https://www.no­vinky.cz/ekono­mika/clanek/lon­ska-inflace-byla-v-cesku-nejnizsi-za-poslednich-dvanact-let-337815

Nejlepší odpověď
Pepa25

Inflace je index cen za celý cenový koš – z principu vždy něco zdraží víc a něco méně. Navíc vzpomínky, že „všechno bylo desektrát levnější“ jsou (mohou být) dost zavádějící – máte třeba pocit, že průměrná mzda od r. 1998 vzrostla 3,2 x?

Další odpovědi
Dochy

Od roku 1998 rozhodně cena běžných potravin nestoupla desetinásobně. Cena běžného auta také ne. Kdes na to prosímtě přišel?

Jiří Bohumil

Bez ohledu na Tvůj odkaz o inflaci.
Nesrovnávej rok 98 ale spíše 89. A pokud budeš vycházet z průměrné mzdy tehdy a nyní, pak dojdeš opravdu k poměru 1:10. Takto totiž devalvovala Kč, vůči tehdejší Kčs. Před rokem 89 průměrná mzda tak cca 2 700 – 3 000,– Kčs, nyní oficiální kolem 37 000,– Kč (ale běžná reálná tak těch max. 30 000,– Kč).
Ale pokud v tomto poměru přepočítáš také i současné spotřebitelské ceny, tak většina těchto cen (vyjímaje nájmy, případně energie a v současnosti zejména nemovitosti) je vše i dosti levnější. Nejvíce spotřební zboží, elektronika, spotřebiče, PHM a nakonec i většina běžných potravin.
To si myslím, že je relevantnější srovnání než nějaká „inflace“.
Jenom pro příklad:
Potraviny: cena r.1989 cena r.2019 Přepočet k r.1989 v %
Maso vepřové 30–35,– Kč 130–150,– Kč 43
Maso hovězí 35,– Kč 180–200,– Kč 57
Uzeniny 30–50,– Kč 150–200,– Kč 40–50
Máslo 250 dkg 10,– Kč 40,– Kč 40
Mléko 1 l 2,– Kč 12,– Kč 60
Chleba 1 kg obyč. 2,80 Kč 12,– Kč 43
Mouky 1 kg 2–3 Kč 8,– Kč 40
Cukr 1 kg 4,– Kč 14,– Kč 35
Víno 1 l 35,– Kč 100,– Kč 28
Pivo 10 st. lahvové 1,70 Kč 10,– Kč 60
Rum 0,5 l 35,– Kč 100,– Kč 28
Kvalitnější alkohol 0,5 l 80,– Kč 300,– Kč 37
Vybavení domácnosti:
Sporák 2500,– Kč 8000,– Kč 32
Lednice 2500,– Kč 6000,– Kč 24
Aut.pračka 6500,– Kč 10000,– Kč 15
Barev.televize 16000,– Kč 10000,– Kč 6
Další běžné spotřebiče cca 10
Nábytek, krytiny cca 30–50
Další:
Auta střed.třída Škoda 75000,– Kč 350000,– Kč 46
Benzin 1 l 12,– Kč 35,– Kč 29

Hlada

Mně se osvědčilo přepočítávat cenu přes čas strávený v práci. Většinou dojdu k výsledku, že věci do domácnosti jsou v současnosti 10 krát až 100 krát levnější. Je velice málo položek, které jsou takto přepočtené dražší. Snad jen energie a v poslední době nové nemovitosti.

JežíšKristus

V porovnání k mediánu mezd je dnes spotřebitelský koš levnější.
Hlavně vajíčka, ta byla za socíku nějak šíleně drahá.

elkon

Velkou roli hraje cena práce a služeb. Aby mohl zaměstnavatel zvýšit mzdy, musí zdražit výrobky. A cena služeb? Jako příklad uvedu: v minulosti, když jste si nechali přivézt auto písku, cena nebyla nijak závratná a doprava stála „pakatel“. Dnes má písek vyšší cenu, ale cena za dopravu je o mnoho vyšší, než cena písku.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.