leporela22

Jaktože analog multimetrem nejdou měřit tranzistory?

nebo to snad nějaký analogový multimetr umí?

Nejlepší odpověď
Dochy

Umí. Ale jen některé dražší.
http://www.ges­.cz/cz/analogo­vy-multimetr-vc-5070-GES07313206.html

Je to proto, že pro měření těchto parametrů už je třeba nějaké elektronické zpracování signálu. U digitálních přístrojů už spousta elektroniky je a zpravidla nějaká taková drobnost už to zapojení nijak moc nezesložití anineprodraží. Analogové měřáky z elektronity mají většinou jen nějaký usměrňovač pro střídavé rozsahy, nějaký stabilizátor pro měření rezistorů a případný obvod pro měření tranzistorů by elektroniku dělal několikrát složitější…

Další odpovědi
mosoj

Ale jde, Musíš ale vědět co a jak se měří. Pro měření proudového zesilovacího činitele je zapotřebí specifické zapojení tranzistoru v jednoduchém obvodu. Pokud si ho ten tranzistor tak zapojíš můžeš měřit.
Ty měřáky který tento rozsah mají přímo, mají toto zapojení již zhotovené v sobě.
Doplňuji:
Jednoduché digitální multimetry to také přímo neumí.

novaky

proč by to jako nešlo. K výsledku se dopracuješ nepřímým měřením. Analogem je to v hodně případech přesnější než digitálem. Pravdu a palec má mosoj