Avatar uživatele
Registrovaný

Jakto, že se v Hiroshimě bydlí a v Černobylu ne ?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Podrobnosti najdete na stránce Fyzika v článku Proč je Hirošima obydlena, Černobyl nikoliv?
http://physics.stackexchange.c om/…

Výbuch atomové bomby a zhroucení jaderné elektrárny jsou dvě velmi odlišné procesy.

1. Množství štěpného materiálu v atomové bomby je obvykle podstatně nižší než to, které je obsažené v jaderném reaktoru. Jak dokládají poznámky IAEA, černobylská havárie uvolnila tolik radioaktivní kontaminace jako 400 bomb z Hirošimy.

2. Atomová bomba dosáhne největší ničivou sílu během krátké doby. Reakční proces způsobí, že počáteční radiační dávka je extrémně vysoká, ale opadne rychle.

3. Zatímco jaderný reaktor pracuje neustále, štěpení pro výrobu energie je pomalým a trvalým reakčním procesem. Tato reakce vede ke vzniku odpadních jaderných materiálů, které mají relativně dlouhou životnost. To znamená, že počáteční záření při výbuchu může být nižší než u atomové bomby, ale trvá mnohem déle.

4. Tedy atomová bomba, je nebezpečná pro zdraví osob v její blízkosti, ale při výbuchu elektrárny se šíří záření do větší oblast, ale i mnoho let.
Proto je oblast Černobylu neobydlená.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

V hirošimě těžko mohli něco zadržet když tam bouchla atomovka.
V Černobylu neproběhl žádný jaderný výbuch, ale vybouchl vodík, který roztrhl reaktor a vyvrhl palivo do okolí. Takže to mělo malé okamžité následky, ale následná radiace je mnohem vyšší, protože reaktor ještě dlouho dohoříval.
Atomovka na druhou stranu vybouchne, všechno palivo by se mělo ideálně rozštěpit. Okamžité škody jsou obrovské, ale po pár letech se radiace rozptýlí a dá se tam žít v pohodě, akorát je třeba kontrolovat množství radiace v půde a potravinách.


Avatar uživatele
Stříbrný

Při jaderném výbuchu vznikají většinou radioizotopy s kratším poločasem rozpadu. K explozi došlo několik stovek metrů nad terénem a oblak se rychleji rozptýlil. Při haváriii v Černobylu unikaly velmi dlouhou dobu izotopy s dlouhým poločasem rozpadu.


Avatar uživatele
Stříbrný

Hirošima: Bomba z 64kg uranu (z toho se rozštěpilo méně neř 1kg)
Obsah černobylského reaktoru: cca 190t oxidu uranicitého a štěpných produktů, uniklo cca 20%.
Takže to máme cca 64kg materiálu v Hirošimě proti 33000kg v Černobylu (laický odhad pro finální srovnání je sice hodně "od oka" přesto poměr je jasný)


Avatar uživatele
Pokročilý

výbuch černobylu a množství radiace byly stokrát vyšší než v Hirošimě, navíc v hirošimě to myslím dokázali zadržet dřív než se to mohlo zhoršit na úroven hrozby v černobylu... zrovna dnes jsem o tom sledovala dokument kde to s hirošimou srovnávali, tak snad je to i odpověd na tvou otázku :)


Avatar uživatele
Bronzový

Jak už tady někteří píší, výbuch atomové bomby a jaderné elektrárny je něco jiného. Do vzduchu jsou vymrštěny jiné radioaktivní prvky (v tomto případě v Černobylu mnohem, mnohem silnější!), ale v jedné věci nesouhlasím s Dochym, není důležité kolik výbušné směsi bude reagovat, ale jak rychle. V případě Černobylu a Hirošimy byla horší Hirošima (ve výbuchu, v následcích určitě Černobyl) i přes to, že reagovalo 33 000x méně směsi a to proto, že reakce byla mnohem rychlejší. Ještě na závěr bych doplnil dost smutnou zajímavost - Černobyl bude znova bezpečný až v roce 22 000!


Avatar uživatele
Pokročilý

V Pripjati dosud žije pár starousedlíků i se zvířaty, alespoň podle TV-dokumentů.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

Dochy

K Putinovi: Rychlost má vztah k okamžitým účinkům (Černobyl nezničil město fyzicky, výbuch v Hirošimě ano), ale dotaz byl jakot že se v hirošimě bydlí (nyní) a v Černobylu ne. Zde je podle mně opravdu důležité množství (uvádím) a složení radioaktiovního materiálu rozprášeného do okolí. V obou případech šlo zejména o uran a jeho štěpné produkty. Rozdíly ve složení tam budou jednak kvůli přidanému ozářenému materiálu (konstrukce), dále kvůli složení (různé počáteční zastoupení U238, U235) i kvůli postupu přeměny. Ale rozdíl v množství uvolněného materiálu je natolik propastný, že jsem si jist, že je to hlavní činitel pro dlouhodobé účinky.

Avatar uživatele
Stříbrný

Dochy

a ještě: nepíšu o tom, kolik směsi reagovalo, ale kolik radioaktivního materiálu bylo uvolněno. V Černobylu nešlo o jaderný výbuch, ale o výbuch tlakové páry, který chemicky ani radiačně nikoho neohrožuje (voda) a následně hoření grafitu s výbuchy vodíku vzniklého tepelným rozkladem vody (CO2, voda), zatímco v Hirošimě nešlo o chemický výbuch, ale jaderný

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3225
Zlatý quentos 1428
Zlatý mosoj 1389
Zlatý Drap 1213
Zlatý Kepler 956
Zlatý led 725
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 667
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.