silesnet

Jakto, že se v Hiroshimě bydlí a v Černobylu ne ?

Nejlepší odpověď
annas

Podrobnosti najdete na stránce Fyzika v článku Proč je Hirošima obydlena, Černobyl nikoliv?
http://physic­s.stackexchan­ge.com/questi­ons/64916/why-can-hiroshima-be-inhabited-when-chernobyl-cannot

Výbuch atomové bomby a zhroucení jaderné elektrárny jsou dvě velmi odlišné procesy.

  1. Množství štěpného materiálu v atomové bomby je obvykle podstatně nižší než to, které je obsažené v jaderném reaktoru. Jak dokládají poznámky IAEA, černobylská havárie uvolnila tolik radioaktivní kontaminace jako 400 bomb z Hirošimy.
  2. Atomová bomba dosáhne největší ničivou sílu během krátké doby. Reakční proces způsobí, že počáteční radiační dávka je extrémně vysoká, ale opadne rychle.
  3. Zatímco jaderný reaktor pracuje neustále, štěpení pro výrobu energie je pomalým a trvalým reakčním procesem. Tato reakce vede ke vzniku odpadních jaderných materiálů, které mají relativně dlouhou životnost. To znamená, že počáteční záření při výbuchu může být nižší než u atomové bomby, ale trvá mnohem déle.
  4. Tedy atomová bomba, je nebezpečná pro zdraví osob v její blízkosti, ale při výbuchu elektrárny se šíří záření do větší oblast, ale i mnoho let.

    Proto je oblast Černobylu neobydlená.

Další odpovědi
Quimby

V hirošimě těžko mohli něco zadržet když tam bouchla atomovka.
V Černobylu neproběhl žádný jaderný výbuch, ale vybouchl vodík, který roztrhl reaktor a vyvrhl palivo do okolí. Takže to mělo malé okamžité následky, ale následná radiace je mnohem vyšší, protože reaktor ještě dlouho dohoříval.
Atomovka na druhou stranu vybouchne, všechno palivo by se mělo ideálně rozštěpit. Okamžité škody jsou obrovské, ale po pár letech se radiace rozptýlí a dá se tam žít v pohodě, akorát je třeba kontrolovat množství radiace v půde a potravinách.

Emefej

Při jaderném výbuchu vznikají většinou radioizotopy s kratším poločasem rozpadu. K explozi došlo několik stovek metrů nad terénem a oblak se rychleji rozptýlil. Při haváriii v Černobylu unikaly velmi dlouhou dobu izotopy s dlouhým poločasem rozpadu.

Dochy

Hirošima: Bomba z 64kg uranu (z toho se rozštěpilo méně neř 1kg)
Obsah černobylského reaktoru: cca 190t oxidu uranicitého a štěpných produktů, uniklo cca 20%.
Takže to máme cca 64kg materiálu v Hirošimě proti 33000kg v Černobylu (laický odhad pro finální srovnání je sice hodně „od oka“ přesto poměr je jasný)

Angi-Shy

výbuch černobylu a množství radiace byly stokrát vyšší než v Hirošimě, navíc v hirošimě to myslím dokázali zadržet dřív než se to mohlo zhoršit na úroven hrozby v černobylu… zrovna dnes jsem o tom sledovala dokument kde to s hirošimou srovnávali, tak snad je to i odpověd na tvou otázku :)

Putin

Jak už tady někteří píší, výbuch atomové bomby a jaderné elektrárny je něco jiného. Do vzduchu jsou vymrštěny jiné radioaktivní prvky (v tomto případě v Černobylu mnohem, mnohem silnější!), ale v jedné věci nesouhlasím s Dochym, není důležité kolik výbušné směsi bude reagovat, ale jak rychle. V případě Černobylu a Hirošimy byla horší Hirošima (ve výbuchu, v následcích určitě Černobyl) i přes to, že reagovalo 33 000× méně směsi a to proto, že reakce byla mnohem rychlejší. Ještě na závěr bych doplnil dost smutnou zajímavost – Černobyl bude znova bezpečný až v roce 22 000!

Magix.cz

V Pripjati dosud žije pár starousedlíků i se zvířaty, alespoň podle TV-dokumentů.

Dochy

K Putinovi: Rychlost má vztah k okamžitým účinkům (Černobyl nezničil město fyzicky, výbuch v Hirošimě ano), ale dotaz byl jakot že se v hirošimě bydlí (nyní) a v Černobylu ne. Zde je podle mně opravdu důležité množství (uvádím) a složení radioaktiovního materiálu rozprášeného do okolí. V obou případech šlo zejména o uran a jeho štěpné produkty. Rozdíly ve složení tam budou jednak kvůli přidanému ozářenému materiálu (konstrukce), dále kvůli složení (různé počáteční zastoupení U238, U235) i kvůli postupu přeměny. Ale rozdíl v množství uvolněného materiálu je natolik propastný, že jsem si jist, že je to hlavní činitel pro dlouhodobé účinky.

Dochy

a ještě: nepíšu o tom, kolik směsi reagovalo, ale kolik radioaktivního materiálu bylo uvolněno. V Černobylu nešlo o jaderný výbuch, ale o výbuch tlakové páry, který chemicky ani radiačně nikoho neohrožuje (voda) a následně hoření grafitu s výbuchy vodíku vzniklého tepelným rozkladem vody (CO2, voda), zatímco v Hirošimě nešlo o chemický výbuch, ale jaderný