Kric.ouwner

Jakto že nezamrznou řeky ???

vždyť voda tuhne při 0 stupních celsia , a třeba v Praze včera bylo –11 to už by mělo stačit né ?..
Doplňuji:
Jako to vím že je voda teplejší ale přeci jenom by –11 mohlo stačit i když je tam celkem silný proud ( který mimochodem ohřívá tu vodu ) ale kolik by muselo být aby vltava zamrzla , jelikož ode dnešní noci do neurčité doby se čeká v noci až – 20 i v praze …

Nejlepší odpověď
suaeda

V Praze dříve zamrzala Vltava běžně. Ale prý po dostavbě Vltavské kaskády (zejména Orlické přehrady) již tak snadno řeka po proudu nezamrzne. Důvodem je, že v oné zmiňované přehradě je hloubka cca 60 m a u dna je teplota v letě v zimě konstantní 4 °C. A takto teplá voda potřebuje větší mrazy.

Další odpovědi
Drap

Voda je však teplejší než okolní vzduch

Ella

v řekách je docela silný proud, to by musel být větší chlaďák.
Doplňuji:
„Naposledy byla v Praze zamrzlá Vltava v roce 1956, kdy mrazy v únoru dosahovaly minus dvacet šest stupňů. Led byl tak silný, že v Braníku, v místech nákladního přívozu, jezdilo koňské spřežení s nákladem piva, přes zamrzlou Vltavu na Zlíchovský břeh. Od té doby zamrzali sporadicky jenom přístavy na Smíchově a v Podolí.“

citace z http://ladislav­vins.blog.idnes­.cz/c/121318/Jak-se-v-Praze-bruslilo-na-zamrzle-Vltave.html

Mapel

Stojatá voda – rybník zamrzne rychleji, než v tekoucí vodě – řeky. Je to jako v létě ledová tříšť. Limonáda je silně chlazena a promíchávána. Nevznikne proto pevný led. Pouze v lagunách a klidných částech řeky vznikne jako první led.
Doplňuji:
Teplotu nikdo od boku neodhadne. To je otázkou zkušenosti, kdy v dané oblasti zamrzne řeka. Musí se vzít v úvahu vlastní průtok vody, hloubka vody, složení dna a charakter přítoků.

venkovan

V Praze Vltava hned tak nezamrzne. Pod Vyšehradskou skálou je poslední česká vltavská vodnická rodinka (nevěř tomu filmu o doktorovi Mráčkovi- ten si zaplatili vodníci, aby už měli od lidí pokoj. No a protože rodinky chce mít klid, nesnáší hluk bruslařů – ve vodě se to rozléhá, tak z přehrad Vltavské kaskády vypouštějí spodní vodu (přes turbíny). Ta má okolo +4 °C a to stačí, aby díky proudu Vltava nezamrzla.
Když se třeba podíváš na dokument „Ledové kamiony“, nebo na dokumenty z Kanady, Sibiře, tak uvidíš, že někde led je tak silný, že udrží i kamióny o desítkách tun nákladu.