FlAsh_7

Jak to, že lidé mají peníze (viz popis)?

Jak to, že když výplata běžného člověka je cca 20 tisíc, tak si lidé mohou dovolit mobil, PC,… když jsou další výdaje a k tomu ještě spořit,…?

Nejlepší odpověď
Hlada

A nejen mobil nebo PC, ale také auta, byty, domy, podnikání a pod. za statisíce a milióny.
Dřív se tomu říkalo „šetrnost“, dneska se tomu říká „finanční gramotnost“.
Princip je stejný. Mít výdaje jen několik desítek procent, většinu šetřit a investovat.
Nekupuju věci, které nepotřebuju, za peníze, které nemám. Obrácenému postupu se dřív říkalo „žít si nad poměry“ a byla to ostuda. Dnes se tomu říká „užívat si života“ a je to reklamou doporučovaný životní styl.

Další odpovědi
anonym

PC 5000 Kč + mobil 1500 Kč < 20 000 Kč.

Třeba si ten váš „běžnej člověk“ nekoupí všechnu elektroniku za 100% svojí první vejplaty. Je totiž možný si na to našetřit.
Pak rovněž existujou různý půjčky.

quentos

Odpověděl sis sám. Naspoří si na něj. Nebo si peníze půjčí a pak je splatí.
A vygoogli si konečně rozdíl mezi popisem a popiskem.

Emefej

To, že si někdo z výplaty pořídí mobil, považuji za normální. Nerozumím tomu, že si stejný mobil pořídí i lidé, kteří žádnou výplatu nedostávají a jsou závislí pouze na dávkách.

Schluker

Vsechno je to otazka prijmu a vydaju. Pokud mam prijem 20k a vydej 5k, tak mam 15k se kterymi mohu volne nakladat. At uz sporit nebo splacet uvery.

V nasi domacnosti jsou mesicni nakldy vice nez 40k a mame pouze jednoho ze tri vydelecne cinneho. Taky to jde. Neda se hledet jen na prumery, to je zavadejici.

Pepa25

Výdaje každého člověka jsou pravidelné a jednorázové. Z výplaty je potřeba hradit každý měsíc ty pravidelné (nájem, nákupy potravin, služby typu eletřina nebo internet atd.). Mobil nebo PC si lidé kupují jednou za čas, když si na něj ušetří nebo půjčí.

EKSOT123

Češi jsou na tom v průměru celkem dobře. Ale jsou rozdíly mezi domácnostmi, které se zdají malé, ale v dlouhodobém horizontu se nastřádají velké rozdíly. Třeba někdo má svůj dům, a druhý musí platit nájem. Jeden si vydělá 20 000 a druhý 23 000. Jeden má ještě schopné rodiče, kteří mu pomáhají a druhý ne. V jedné domácnost vydělává jen jeden, v druhé oba…
Ten mobil a PC bych nikomu nezazlíval – pokud člověk nechce být úplně mimo, že si zvolí zrovna tyto věci na ÚKOR JINÝCh. Ale máš recht, že si zbytečně stejně drahé typy někdy dovolí i ti, kteří na to nemají. Kde na to berou nevím někdy také.

Drap

Lidé chodí do práce, podnikají právě z toho důvodu, aby mohli spokojeně žít a to co potřebují, nebo chtějí si mohli koupit. Těm co takto nečiní se to potom zdá divné.

Zvidatel

Nejspíš předpokládáš, že člověk z jedné výplaty vše utratí nebo to něco málo dá na spoření – na které asi podle tebe ani nemůže sáhnout, to ale záleží na typu spoření. A asi přeceňuješ cenu mobilu a PC.
Náklady taky nemusí mít bůhví jaké, přijde člověk od člověka. Může mít vlastní dům/být, může bydlet s někým a dělit se i o finance.