jakse jmenuje pokrývka hlavy hostinského

Nejlepší odpověď
Deli

Podle tvaru – je to prostě čepice, nebo se jí také říká lodička, je-li v požadovaném tvaru čepice-lodičky.
Žádný speciální název jsem ani po projití několika e-shopů s prac.oděvy nenašla.

Další odpovědi
barnajka

Taky nevím o tom, že by ta čepička měla speciální název. V dobách Rakouska-Uherska hostinští nosívali cosi, co se podobalo fezu (stačí se podívat na Palivce ve Švejkovi nebo hostinského v pohádce „Obušku z pytle ven“). Mám pocit, že jsem dokonce opravdu slyšela výraz „hostinský/hos­podský fez“.

Fez obecně platí za pokrývku hlavy typickou pro muslimské země, ale jeho využití bylo v historii širší – Wikipedie dokonce píše, že za Rakouska-Uherska fez nosili bosensko-hercegovinští vojáci.
Asi nejtypičtější podobou fezu je červená vyšší čapka s modrým střapcem – bývala to součást turecké uniformy, tuším že někdy kolem poloviny 19. století.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Fez

elektrikář

To si pamatuji nosil to hostinský na starém mněstě v Praze.Ještě v 50 letech. Mám pocit že kastrůlek.Děda stával v neděli před hospodou a lákal zákazníky co chodili na procházku.

yamahafazer

Třeba je to zmijovka :)

Karelia

Čepice pro hostinského se jmenují Fezi, normálně je na prodejně prodáváme, jsou 4 různé výšky, dokonce jsou hladké z vlny nebo ručně vyšívané. Kupují je jak hostinští, tak ale i indové nebo muslimani.
Jeden názor tady byl, že jsou to Zmijovky.....zmi­jovka nebo-li hadovka, jsou čepice spíše pro řezníky nebo rybáře, jsou zcela jiné než Fezi i z jiného materiálu.
Toto je Fez http://www.mon­cicak.cz/deta­il.php?zbozi=4414296
toto je zmijovka http://www.mon­cicak.cz/deta­il.php?zbozi=2651005