hanulka11

Jakpak to opravdu bude s tím balíkem ,co byl označen RX?

Dobrý den,tak jsem je hned ráno na poště zaskočila – nic takového neznají – žádné takové označení RX…tak jak tedy tomu je …prosím hawranku vlož sem citaci toho co jsi našla – děkuji

Doplňuji:
stále bych ráda věděla jak je to s tím balíkem – moc mě to zajímá

Nejlepší odpověď
WeeBear

Také mě to zajímá – odkaz v doplnění mi nešel spustit. Ani ve škole nevěděl nikdo nic, google mi nepomohl.. Je to nějaké divné. 🙂
Doplňuji:
Mám dojem, že se už asi nic nedozvíme. Sice nejsem hawranek, ale napadá mě jedno „rozřešení“ – začátkem roku se prý (nevím, kolik je na tom pravdy) měnily názvy balíků. Obchodního balíku a Doporučeného balíčku (u toho si zdroj nebyl úplně jist). Možná že by se změnou došlo i ke změně písmen na podací nálepce,.. Ale o CB pod 10.000,– ani zmínka, jak hawranek psala.

Další odpovědi
barnajka

Zdravím hanulko (a WeeBear taky :)

Taky mi to nedalo a přemýšlela jsem, co by to RX mohlo znamenat.
‚R‘ by měla být zkratka pro doporučenou zásilku, to jsem věděla.
A všelijakým pitváním toho ‚ikska‘ jsem se dopracovala k teorii, že by to MOŽNÁ mohlo znamenat římskou desítku (tedy X).
Tak jsem teda začala dumat, co by pro změnu mohla znamenat ta desítka..a napadlo mě, že je to MOŽNÁ ‚šifra‘ pro zkrácenou úložní dobu. Na webu ČP jsem si potvrdila, že standardní úložní doba u doporuč. zásilek bývá 15 dní a že JE možno tuto dobu prodloužit až na 1měsíc, a nebo ZKRÁTIT na 3 nebo 10 dní.
Cituji:
„Na poště je zásilka standardně uložena 15 dní. Odesílatel však může požádat o zkrácení na 3 dny nebo na 10 dní.“
http://www.ces­kaposta.cz/cz/sluz­by/psani/cr/do­porucena-zasilka-id222/

Pak jsem zkoušela hledat ještě dál a našla jsem seznam poštovních zkratek.
Píše se tam, že:

*U3 ⇒ uložit jen 3 dny (zkrácení lhůty pro vyzvednutí – čl. 21 odst. 1 písm. a))
*U7 ⇒ uložit jen 7 dní (zkrácení lhůty pro vyzvednutí – čl. 21 odst. 2)
*UX ⇒ uložit jen 10 dní (zkrácení lhůty pro vyzvednutí – čl. 21 odst. 1 písm. b))

http://www.ces­kaposta.cz/cz/nas­troje/prehled-pouzivanych-zkratek-id1000/

… z čehož vyplývá, že pokud má zásilka nějakou nestandardní lhůtu pro vyzvednutí, tento údaj se tou kterou konkrétní číslicí OPRAVDU píše i do označení na balíku.

Jen teda nechápu, proč doporučený balík s úložní dobou 10 dní není označen RUX, ale jen RX…
To ‚U‘ navíc bude možná jen ‚kosmetická‘ záležitost, v běžné praxi třeba stačí jen označení typu zásilky ®, plus ta zkrácená doba (X)