icurusL

Jakou životnost má podle vás lidstvo?

Čím dále pozoruji situaci ve světě, tak se zdá, že nemíříme k dobrému závěru k našim problémům, ba naopak spíše více a rychleji míříme ke zdárnému sebezničení. A proto mě zajímá jakou dobu trvanlivosti dáváte lidstvu. Nemyslím dobu kdy bude lidstvo zcela vyhlazeno, ale spíše až (nechci dávat konkrétní příklady) světová populace rázně klesne. (ať už z jakýkoliv příčin)

Nejlepší odpověď
zjentek

Žádná odpověď nevyhovuje, protože...

Právě čtu knihu Jak vidím svět, A. Einsteina. Pak dám vědět, jak to vidím.

Václave, potíže narůstají exponenciálně. Abys nebyl v krátké době překvapen. Děkuju.

Další odpovědi
aliendrone

Žádná odpověď nevyhovuje, protože...

To se můžeme jen dohadovat, zavádět statistiku/prav­děpodobnost něčeho, co se ještě nikdy nestalo je nesmysl. Dopadneš potom jako lidé s Drakeovou rovnicí. Lze se jen spekulovat a už s ohledem na to, že očividně přemýšlíš jen směrem „co může lidstvo“ (a i tam jsem přesvědčen, že pomíjíš MNOHO možností), je to k ničemu. Příklad.

Zítra nějaký vědec objeví „nevysvětlitelné“ odchylky od vypočítaných poloh vnějších planet, např. Neptunu. Brzy na to se zjistí, že to má na triku „kousek bordelu“ velikosti cca 20km, který proletí kolem Slunce až za 2 roky ve vzdálenosti oběžné dráhy Pluta. Bohužel to není obyčejný bordel/asteroid, ale kolapsar, tedy to, co zůstalo z nějaké hvězdy na konci jejího aktivního života, takový „hvězdný škvarek“, neutronová hvězda. S hmotností 3× větší, než Slunce. Tak „blízký“ průlet by rozhodil dráhy planet a s velkou pravděpodobností by Zemi katapultoval MIMO „zónu života“. Což je oblast (rozpětí vzdálenosti od mateřské hvězdy), ve které se planeta musí pohybovat, aby na ní mohl existovat život takový, jaký ho známe. (tedy aby se neupekl jako na Venuši nebo naopak nezmrzl při velké vzdálenosti)

NEBO

Černá díra, která je asi 1000× vzdálenější, než nejbližší jiná hvězda s vyjímkou Slunce (Proxima, vzdálenost 4,2 sv. roku) někdy v době, kdy se na Zemi stavěly pyramidy „slupla“ kolem letící hvězdu. A proto ZÍTRA vědci začnou detekovat prudký nárůst radiace. No a pozítří tu máme čelo jetu (hmotově radiačního výtrysku, který při takovém „krmení“ černé díry vzniká) v plné parádě. A pak již lidstvo nebude potřebovat v noci baterky, protože budeme svítit sami (Černobyl hadr). Prostě ve špatný okamžik na špatném místě.

A to nezmiňuji věci, o kterých nic NEVÍME a těch je jistě MNOHEM VÍC. Takže proč si dělat starosti. ;) :)

VaclavZeman

Žádná odpověď nevyhovuje, protože...

Je mi to vlastně jedno. Já už tu moc dlouho nebudu, takže se kolapsu lidstva nedožiju. Děkuju.

Filip84

Žádná odpověď nevyhovuje, protože...

sice, lidé milují sensace a tajemno, ale žádný racionální důvod, proč by se mělo něco podobného stát, mne nenapadá.

Ano, je vysoce pravděpodobné, že ti, co jsou nyní nahoře, budou nejprve uprostřed, a pak dole, ti, co jsou nyní uprostřed, budou nahoře, a ti, co jsou nyní dole, budou uprostřed. Jinými slovy, že Evropa a sever Ameriky bude „rozvojovými zeměmi“, Afrika se zvedne, řekněme, na úroveň dnešního Siamu, Viet Namu či něčeho podobného a nahoře budou obě Číny (ta lidově demokratická, paradoxně, výš), Viet Nam atp.

Zdecimovat lidstvo by mohl světový konflikt, který může nastat, co by nemohl, nicméně to jakkoli prognosovat nelze, protože do hlavy těm, co vládnou, nikdo nevidíme.

O počasí bych se nebál, to bylo nevyzpytatelné vždycky, jen lidé jsou neinformovaní a člověk je neskutečně přizpůsobivý tvor.

Ametyst

Žádná odpověď nevyhovuje, protože...

Lidstvo není naštěstí jen zhlouplý Západ. Čína, Indie a další východní země si vedou dobře, a nemají sebevražedné sklony. Nezahazují technický pokrok do kanálu.

Pepa25

Žádná odpověď nevyhovuje, protože...

V době listopadových depresí je konec světa blízko každý rok, to je jasné 😉 Pokud se to pokusím objektivizovat, tak počet obyvatel nepřetržitě roste už hodně dlouho a katastrofické scénáře už např. ze 70 let („Meze růstu“) se nenaplnily. Stejně tak lidstvo bojuje (a stále více bude bojovat) s klimatickou změnou. Riziko globální války je vysoké, ale dále se naštěstí nezvyšuje (viz https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Doomsday_Clock) Takže závěr je: NEPROPADEJTE PANICE.

paul1

Žádná odpověď nevyhovuje, protože...

Vanga předpovídala konec někdy okolo roku 4600. Většina předpovědí jí prý vyšla.

Kelt

Žádná odpověď nevyhovuje, protože...

Války ani nemoci nemohou zničit lidstvo. Pokud jsou na to podmínky, lidé budou žít. Zvyknou si na všechno. A duch je silnější než hmota, takže víra v lepší zítřek přemůže nemoci i války.

Lgee

do 100 let