ten který je

Jakou výzdobou vítalo české obyvatelstvo Adolfa Hitlera?

Jakou výzdobou vítalo české obyvatelstvo Adolfa Hitlera při návštěvě Prahy v roce 1939?Byla to různá papírová srdíčka,nebo květiny,či kladně znějící transparenty na adresu Vůdce?Nepočítám pražské Němce.Děkuji.

Nejlepší odpověď
led

Výzdoba vítajúca „nemeckých hrdinov na čele s ich nesmrteľným vodcom“ voľný preklad potemkinovskej výzdoby Prahy na trase Htlerovho triumfálneho vjazdu do Prahy. Pre kamery sa to krásne vynímalo. Čo však kamery nezachytili, bol hnev v očiach a mlčanie za týmito kulisami. Ak pozriete na obrázkoch z tejto oslavy na ľudí v dave, všimnite si to

Další odpovědi
annas

Hitlera vítali až na druhý den Němci, o jeho příjezdu nikdo nevěděl.

Bereme-li širším slova smyslu, tak „Hitler narazil na odpor jen jednou – půl hodiny dobýval textilku v Místku“

„Přestože boj v Místku byl ojedinělou akcí odporu, způsobil Němcům citelné ztráty na mrtvých a raněných. Přesná čísla nejsou známa, ale hovoří se až o 18 mrtvých vojácích německé armády a řadě raněných, a to včetně důstojníků. Podle pozdějšího německého hlášení zemřelo při obsazování Moravy a Slezska 21 německých vojáků, přičemž většina těchto ztrát připadla s největší pravděpodobností na boj v Místku. Na československé straně byli pouze dva lehce zranění“

http://www.ces­katelevize.cz/ct24/do­maci/1043922-hitler-narazil-na-odpor-jen-jednou-pul-hodiny-dobyval-textilku-v-mistku

Ale až později se Češi projevili jako licoměrní.
„Je známo, že části veřejnosti ztráta národní svobody vadila (o protinacistickém odboji byly napsány stovky knih). Méně už je připomínáno, že velká část národa se přítomnosti německých vojsk obdivuhodně přizpůsobila.“
http://www.ty­den.cz/rubriky/do­maci/historie/pod-ochranou-rise/15-brezen-1939-hitler-v-praze-a-licomerni-cesi_110058.html
http://tn.nova­.cz/clanek/zpra­vy/domaci/oku­pace-cech-a-moravy-nemci-v-ulicich-a-hitler-na-hrade-vzpominky-pametniku.html

" Teprve nyní – po sedmdesáti letech – se objevily detaily Hitlerovy návštěvy Hradu.
Kolona vozidel s vůdcem nacistického Německa Adolfem Hitlerem přijíždí po Malé Straně na Pražský hrad. Po delším bloudění dorazí v 19.15 hodin. Píše se 15. března 1939.

Personál Hradu s žádnou návštěvou nepočítá, natož s utajeným příjezdem Hitlera. Češi se ještě nevzpamatovali z šoku, kdy ten den wehrmacht obsadil Prahu, a už přichází druhý – Hitler si zabírá sídlo českých králů a prezidentů.

Nahonem se pod dohledem vůdcovy osobní stráže připravuje večeře i ubytování v jihozápadním křídle Hradu, nad nímž už vlaje osobní standarta říšského kancléře. I na tom si dávají nacisté velmi záležet

Zvěsti o Hitlerově příjezdu se neutajily. Oficiálně však česká vláda nevěděla nic. Ministr Jiří Havelka se proto vydal na Hrad osobně, aby zjistil, co je pravdy na té fámě. A Hitler ho k jeho ohromení bez průtahů přijal. Havelka nevycházel z údivu, „jak příjemně až nonšalantně s ním tento jindy zuřivý nacista jednal“.

„Hitler chtěl za každou cenu dorazit do Prahy dříve než Hácha. Proto byl také prezidentův vlak mezi Berlínem a Prahou s výmluvami na sněhové přívaly a závěje často zadržován,“ vysvětluje historik Uhlíř.

Na Pražském hradě tak nakonec Háchu paradoxně přijímal nadcházející evropský diktátor.

Hitlerova návštěva netrvala ani dvaadvacet hodin. Hodně pracoval a málo spal. Ještě v půl třetí ráno 16. března diktoval nástin výnosu o vzniku protektorátu.

Zdroj: http://zpravy­.idnes.cz/zbor­te-petrin-rozkazal-pri-navsteve-prahy-hitler-fvl-/domaci.aspx?c=A090313­_212941_domaci_dp
--

anonym

Zyklonem B.

Kryšpín

Výzdobu nevím, ale pražská Národní politika napsala, – Příjezd okupačních vojsk, jako milou a očekávanou návštěvu.
Německý list Die Zeit napsal, – Představitele německé moci překvapilo patolízalství k němůž se uchýlilo velké množství Čechů a Moravanů.
Rovněž Hácha poděkoval za návštěvu.