independent

Jakou velikonoční výzdobu dělají křesťani, vejce a zajíčci to asi nebudou?

Nejlepší odpověď
annas

Symboly Velikonoc jako největšího křesťanského svátku jsou :

Velikonoční beránek
Symbol kříže
Velikonoční oheň
Velikonoční svíce
Velikonoční vajíčko
Velikonoční zajíček – který je zmiňovaný v bibli jako " stvoření maličké na Zemi a moudřejší nad mudrce", symbolizuje chudé, skromné a pokorné, přesto se k němu křesťanství staví s jistým odstupem kvůli jeho užívání jako symbolu smyslnosti.

V dnešní rozšířené evropské tradici je označován za toho, kdo o Velikonocích přináší vajíčka, nejlépe čokoládová. atd.

http://www.vi­ra.cz/Texty/Kni­hovna/Symboly-Velikonoc.html

--
I když některé zvyky byly původně pohanské, převzali je i křesťané, – význam symbolů je v odkazu. Takže vejce, zajíčci, kuřátka, beránek, kočičky, jarní květy používají i křesťané.

Další odpovědi
Roman71

Praví křesťané žádnou, ti ostatní podle tradic :)

Doplňuji: svátkem židů byl (těch ortodoxních ještě je) pasach, kdy si každoročně 14.nisanu (podle lunárního kalendáře) připomínali vysvobození z Egyptského otroctví. Ježíš Kristus v den oslavy pasachu na připomínku své smrti (kterou bylo předloženo Bohu výkupné z hříchů lidstva) zavedl kadoroční jednoduchou slavnost, kterou si křesťané připomínají nekvašeným chlebem (představujícím Ježíšovo dokonalé tělo jako oběť) a Košer vínem (představujícím Ježíšovu prolitou krev ve prospěch lidstva). Jak Ježíš řekl: „Stále to čiňte na mou památku.“ (1.dopis Korintským 11.kapitola 23–25.verš) Tolik k tomu říká Bible.

O vajíčkách a zajíčcích není v křesťanských řeckých písmech ani zmínka. Proč? Protože to jsou tradice, které byly převzaty takzvanými „křesťany“ až v době předpovězeného odpadnutí od čistého uctívání a s pravým křesťanstvím tyto tradice nemají nic společného.

Kepler

Velikonoce jsou velkým svátkem Židů i křesťanů. K jejich symbolům patří vajíčka, beránek a pomlázka. O zajíčcích není zmínka. Proč by tyto symboly nemohly být součástí výzdoby?

Roman71

To annas: píšete .. Velikonoční zajíček – který je zmiňovaný v bibli jako " stvoření maličké na Zemi a moudřejší nad mudrce"

Můžete mi prosím napsat biblický verš, kde se toto vyskytuje? Docela by mne zajímalo, kde autor tohoto tvrzení čerpal? Z Bible to rozhodně nebylo.

Jinak podotýkám, že všechna zmíněná symbolika na www.vira.cz (kromě nekvašeného chleba a košer vína) je pohanského původu a praví křesťané s ní nemají nic společného, nepoužívají ji ani dnes.
Vycházím z informací přímo z Písma, nikoliv z toho, čím se po odpadnutí v průběhu času křesťanství znečistilo.

independent

…a největší blbost je, když zájíček schovává ty vajca po zahradě

independent

Keplere, bo vajca jsou pohanským symbolem plodnosti a zajíc pohanským symbolem jara

Kepler

To ano, symbol vajca, zvláště červeně zdobeného, převzali křesťané od pohanů. Ale s tím zajíčkem nevím, jestli to patří mezi původní křesťanské symboly. Ty symboly jara a plodnosti se do lidových zvyků jaksi přifařily dodatečně.

independent

dyť to říkám, že není

Roman71

A ještě jsem našel toto:
Je zajímavé, že anglické slovo pro Velikonoce (Easter) má souvislost s anglosaskou bohyní úsvitu, jara a plodnosti jménem Eostre nebo Ostara. The Dictionary of Mythology o této bohyni uvádí: „Na měsíci měla zajíce, který miloval vajíčka; [Eostre] někdy bývá zobrazována se zaječí hlavou.“

Roman71

Velikonoce – anglicky Easter. Jak nápadná shoda s Aštoret (Ištar) pohanskou bohyní (mimo jiné) plodnosti. Zvláštní že?

Sošky bohyně Aštoret, které byly nalezeny v Palestině, představují nahou ženu s přehnaně zvýrazněnými pohlavními orgány. O falickém kultu rozšířeném mezi Kananejci W. F. Albright píše: „To nejhorší . . . na jejich kultu je jeho erotická stránka, která musela poklesnout do krajně odpudivých hlubin společenského úpadku.“ (Archaeology and the Religion of Israel, 1968, s. 76, 77; viz hesla AŠTORET; BAAL č. 4.)