autacek

Jakou váhu má vynucený slib/přísaha vojáka?

Nejlepší odpověď
Drap

Neznám žádný konkrétní případ, kdy by byl na vojákovi vynucen nějaký slib. Pokud nechci, nemusím nic slibovat.

Další odpovědi
Roman71

Auťáčku, to je stejný případ jako pokřtít novorozeně ještě před tím, než bude samo schopné se rozhodnout žít v souladu s křtem. Křest je závazek vůči Bohu a slib, že budu konat Jeho vůli. Jako novorozeně nemohu slíbit něco, co vzhledem k věku nejsem schopen pochopit, natož zodpovědně přijmout.
Takto jsem coby bezvěrec byl vynuceně pokřtěn rodiči, prý abych nebyl pohan.

S vojenskou přísahou to je podobné. Pokud voják přísahu nesložil, nebo jako branec nenastoupil (tehdy ještě povinný) základní vojenský výcvik, riskoval ubytování ve vězení.

Kdo to nezažil, nepochopí..

mosoj

Přísaha, nepřísaha. Dva roky tě neminuli a po přísaze byla vycházka. A to byl v přijímači vélký bonus! Ani netuším co by se dělo kdyby to někdo odmítl. Vojenská služba byla ale zákonem!! daná povinnost. Takže o dobrovolnosti zřejmě nejde mluvit!!!! Zřejmě by následoval arest.

Abych pravdu řekl, ani nás odmítnout přísahu nenapadlo. Ne, já jsem někoho takového tenkrát nepotkal. I když člověk do hlavy nikomu nevidí.

autacek

Tak to toho promiň Drape moc neznáš. Tys neprodělal základní vojenskou službu?

Drap

Prodělal. Každý z nás si mohl vybrat, zda přísahu složí, nebo nesloží. Nikdo mne, ani nevím o nikom jiném, koho by nutili.

mzm

Mám stejnou zkušenost. Ostatní měli asi „nadřízené“, kteří podobnou situaci (složitější) nechtěli nebo nevěděli jak řešit. Osobně jsem se s nadřízeným důstojníkem o této možnosti bavil. Bylo možno slib odmítnout z důvodů osobních a náboženských. Následovalo (by) pak nějaké „dokazování“. Pokud by prokázali „zlý úmysl“, pak následoval trest, ale třeba v případě těch „náboženských překážek“, to bylo tak nějak OK. Aspoň tak si to pamatuju.

mosoj

Drape to tedy kecáš. Neměl jsi náhodou někoho známého na ÚV ?