kurec

Jakou úroveň anglického jazyka musím umět abych mohl říct že domluvím s anglickym mluvícím člověkem?

Změní se to pokud chci říct že se plynule domluvím s anglicky mluvícím?

Nejlepší odpověď
ivzez

Záleží na tom, na jaké úrovni se chcete domluvit.
Na základní konverzaci může stačit i A2, A2–B1.

Další odpovědi
klumprt

Přijde na to, co s ním chceš probírat.
Běžné situace jako nákup, objednání jídla v restauraci, ubytování se v hotelu apod. nevyžadují vysokou úroveň. Dejme tomu A1
Konverzace na základní témata jako rodina, práce, domov apod. vyžaduje trošku vyšší. A2-B1
Rozhovor na odbornější témata, věda, politika, detaily svojí školy nebo zaměstnání apod. – B1-B2
Schopnost hovořit plynule naprosto o čemkoli, to už je Céčko. Přičemž C2 je úroveň rodilého mluvčího.

tyrox

Určitě nesouhlasím ani s jedním respondentem a hned Ti dám pár důvodů proč. Předpokládaje, že anglicky mluvícím člověkem myslíš rodilého mluvčího, nejlépe z USA nebo Velké Británie. Dejme tomu, že protějšek tuší, že nejsi sám rodilým mluvčím a máš jen základy, tak na Tebe bude mluvit pomalu a polopatě, tím pádem máš nějakou možnost si s ním omezeně popovídat a něco mu rozumět, tady ale předpokládám úroveň alespoň B1, která je takový lepší základ angličtiny. S další úrovni, což je B2 bys mohl už vést delší a smysluplnější rozhovor, při kterém ale nesmí druhá strana zajíždět do terminologie a odborných výrazů daného tematu, tam bys určitě pohořel. Předposlední úrověň, kterou je C1, by Ti měla stačit na plnohodnotnou konverzaci s rodilým mluvčím a to o všem možném jakožto specifická odvětví: politika, věda, medicína. Poslední úroveň, (která je dosažitelná i pro čecha učícího se anglicky), je C2, kde jak zmínil klumprt, se předpokládá, že budeš mít stejně hodnotnou angličtinu jako rodilý mluvčí.

Teď ale pozor! Zeptal ses, jakou úroveň potřebuju, abych se domluvil. S A1 určitě můžeš polopatě říct, co chceš v hotelu nebo obchodě, ale máš hodně málou šanci, se s prodavačem na něčem domluvíš nebo s recepčním, tedy, dopadne to tak, že řekneš své požadavky a nečeká se žádná zpětná vazba, která je v takovýhle rozhovorech čas od času klíčová. Například: Recepční Ti chce říct: „Na záchodě se rozbilo splachování, chcete počkat nebo Vám mám dát jiný pokoj se stejným výhledem na moře?“ Zde by to mohl už být problém.
Takže tady se určitě budeme pohybovat od Béčka nahoru.

Smysluplná konverzace mezi Tebou a rodilým mluvčím taky až určitě od B a to nejméně B2. abyste si už fajn pokecali, jak jsem zmínil výše.

Nakonec je třeba říct, že je možno si udělat v ČR dokonce i kurz na C2, chce to sice hodně tvrdé práce: jakožto čtení knížek, učení se zbytečných slovíček, atd.. Ale je to možné, ikdyž se to na první pohled zdá naopak. Je nutno zmínit, že získané certifikáty nepočítají s rozdílnosti akcentů v ruzných zemích, kdy třeba pro mě je tězší rozumět frajerovi z Británie než nějakému amíkovi z Californie. Dále se, hlavně v USA, na základě velkého uzemního rozpoložení, rozlišují američané různé dialekty jazyka, hovorovou reč, atd… což jsou faktory, se kterými je taky třeba počítat.

Kdybys ještě potřeboval něco vysvětlit, klidně neváhej a napiš PM.

ivzez

@Tyrox → opravdu záleží na tom, na jaké úrovni se člověk potřebuje domluvit.

B1 odpovídá maturitě z cizího jazyka, B2 základní státní jazykové zkoušce,
C1 odborné státní jazykové zkoušce a C2 je úroveň rodilého mluvčího.

Domluvit se s rodilým mluvčím v různých oblastech, nakoupit, popsat lékaři
zdravotní potíže apod. je ale možné i dříve, než se člověk dostane k maturitě
nebo ke státnici. (Vlastní zkušenost.)

Arne1

Ono je to také o snaze se domluvit a umění v konverzaci improvizovat. Neznám-li nějaký termín, musím to vyřešit bez něho – třebas opisem.

klumprt

No to si myslím, že na úrovni B by člověk měl umět.

Mc Merkurion

… to teda nevím, kolikrát se nedomluvim se sousedem, a to jsme oba rodilí češi …

klumprt

Pár piv nebo panáků a domluvíš se s kýmkoli na světě. 🙂

Arne1

někomu to může pomoct že se přestane bát mluvit.