kia

Jakou teplotu vydrží spoj vytvořený pomocí tavné pistole?

Nepodařilo se mi nikde zjistit tuhle informaci.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Tak to především záleží na „šlahounu“ (lepidle), který používáš. Zvláště ty lacinější už při relativně nízkých teplotách (cca 60°C) měknou, takže mech. zatížitelnost takového spoje je diskutabilní. Vhodné spíš na tepelně ani mechanicky nenamáhané záležitosti. (typicky k „připlácnutí“ neposlušných překážejících kabelů k PCB apod.)

Další odpovědi
Edison

Tak stačí dohledat, na jakou teplotu se tavná pistole nahřívá… A moc to nejni… Povolovat to tedy začne, dle mého skromnéhou soudu, asitak kolem 80 – 90 st.C.

Anikitos

Tavné pistole vytvářejí teplotu od 140°C do 220°C – záleží na typu tvné pistole, i když většinou bývají obdobné, ale viděl jsem napsáno, že některé jen 110°C. Bod tání materiálu bude asi něco málo pod 140°C.

Pájky — někdo jim říkává tavné pistole (chybně):
Cca 200°C — bod tání cínu (častý materiál k pájkám).

Záleží to na typu pájce a kovu, který se používá k spojům pomocí tavení.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/P%C3%A1jka

iceT

Nevím přesně, ale na přímém slunci se mi spoj roztavil.

mosoj

Anikitos – odpověď za všechny prachy!

Dochy

Nic moc. Ale je možné že lze koupit lepší „tyčinku“. Přilepil jsem si s tím kdysi držák na telefon na palubní desku auta. Asi po týdnu jsem našel držák na zemi a po palubní desce takovou krásnou cestičku jak od slimáka – jen trochu širší (tak asi 5 cm)

Hlada

Anikitos: Názvosloví jsi pěkně pomotal. Ještě, že jsi tam dal odkaz.
Kov ke spojování = pájka
Nástroj = páječka
Tavicí lepidlo = tavicí (lepicí ) tyčinky
Nástroj = tavicí (lepicí) pistole

Edison

Pájkou nemusí být jen kov. To jsi vyčetl kde? Nástrojem není „páječka“ ale „pájedlo“. Máš v tom docela slušný bordel.

Edison

Doplním jen Aliendrona: Na to se to hodí SKORO perfektně. Někdy se též hodí k zafixování součástek, zejména těch těšších, proti vibracemi způsobenému poškození, odpadnutí a podobně. U toho je ale nutný zvážit, jestli součástky snesou „instalační“ teploty, ale moc bych v tom problém neviděl, s ohledem na pájení cínem, ale… Takže osobně k tomuhle účelu zase doporučuji NEAGRESIVNÍ silikony (mnohdy určené např. pro potravinářství).

Edison

Anikitos má recht, pokud jde o terminologii, důsledně vzato je to pájení, tedy jde o pájky… a to i ty plastový…

Edison

Dovolím si ale podotknout, že tazatel se ptá, co vydrží takový spoj, nikoliv kdy se taví pájka. To budou dva docela jiné parametry.

Edison

Mno… řekněme, že od 140 st.C začne být „pájka“ použitelná. To tedy znamená, že při poměrně nižší teplotě začne už povolovat, zejména ty plastový a ještě bude záležet na materiálu a příměsích, bo se dělaj všelijak barevné. Proto jsem odhadl VÝDRŽ, tedy ZATÍŽITELNOST teplem tak do těch 80 – 90 st.C. Pak už bych takovému spoji přestával důvěřovat.