Avatar uživatele
Bronzový

Jakou symboliku mají kameny na hrobu Oskara Schindlera??

https://www.google.cz/…

díky

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Zlatý

Otázka zní: "Jakou symboliku mají kameny na hrobu Oskara Schindlera"?

Položené kamínky jsou výrazem úcty a poděkování nejen od těch, kteří přežili holocaus, ale i od jejich potomků. Oskar Schindler totiž zachránil polské Židy před holocaustem,. Vzpomínám si na film Schindlerův seznam.

--
Kladení kamínků na hrob je starý židovský zvyk.

1. "Podle starého židovského zvyku se na hřbitov nenosí květiny, ale na náhrobky se pokládají kamínky. Tento zvyk připomíná pohřby ve starověkém Izraeli, kdy byly hroby pokrývány velkými kameny na ochranu proti zvěři.."

http://www.odpovedi.cz/…
http://www.odpovedi.cz/…
---

2. "Židé hroby květinami a svíčkami nezdobí tolik jako my, ale na připomínku toho, že se za zemřelé modlí, pokládají na hrob kamínky. To je známý a hezký zvyk, který přejímá i obecná společnost. Kamínky jsou svědectvím vzpomínky a když hrob žádné nemá, tak někteří lidé na hroby neznámým zemřelých ty kamínky dávají a pronášejí modlitbu za mrtvé, tak zvanou Kadiš," přibližuje Jakub Smrčka další rozdíly v uctívání mrtvých."

Zdroj: http://taborsky.denik.cz/…

--
3. "Židé dávají na hroby kamínky místo květin. Kromě filozofického důvodu, že kámen, který je symbolem vzpomínky, zůstane na hrobě věčně, je hlavní důvod zcela pragmatický – ve starověku žili židé v poušti. Protože pohřbívali do písku, museli na hrob navršit kamení, aby vítr písek neodvál.
http://casopis.mensa.cz/…

4. "Na mnoha náhrobcích uvidíte položené kamínky. Proč je tam Židé dávají? I na to jsem se svého průvodce zeptal: „Kámen se řekne hebrejsky ,even‘, což je výraz, který sdružuje dvě slova – ,af‘ a ,ben‘ neboli otec a syn. Kámen tedy symbolizuje návaznost generací, tradici. A právě na tradici předávané z otce na syna judaismus stojí.“
http://www.rozhlas.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Jde o starý židovský zvyk. Když Židé odešli z Egypta a putovali pouští, tak své mrtvé pochovávali do písku a aby je zvířata nevyhrabala, tak na hroby pokládali kameny. Podle jiných zdrojů je tam dávali místo květin.


Avatar uživatele
Zlatý

Další verze je : "Židé na hrob místo květů dávají kamínky. Je to proto, že v Palestině je tvrdá půda a v dobách Starého zákona bylo často velmi těžké vykopat hrob. Když někdo zemřel, tak ho položili na zem, a aby mrtvolu nerozdrásala dravá zvěř, tak ji přikryli kamením. A když šel okolo poutník, na místo přidal další kámen. Dnes už na židovských hřbitovech není problém s divou zvěří, zůstal ale zvyk dávat na hrob kamínky."
Zdroj: http://www.denik.cz/…

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3828
Zlatý Drap 2290
Zlatý led 1654
Zlatý marci1 1277
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 876
Zlatý mosoj 848
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.