zjentek

Jakou spotřebu má vypnutý hodně placatý LCD Smart TV úhlopříčky cca jeden metr?

Tak šasi je na hloubku silný max 2cm a žádný výrazný „mřížoví“ k větrání tam ani není. Vím jen, že TV se vypíná sama do tzv. stand by režimu a když se vypne, tak se přikryje ručníkem, aby se na ni neprášilo a oknem do ní nepralo UV. A když se před koukáním ručním sundavá, tak je teplý a to celkem dost. Prý je fakt hodně teplý, ne-li hornký.

Ad Elkon: no a ve standby se proč ten ručník tak nahřeje? TV nad ničím nepřemýšlí, aby se z něj kouřilo… jen bliká ledka. Tak proč je ten ručník horkej? Nebylo by lepší nechat TV zaprášit, než mít ji čistou, ovšem tak moc horkou? Vyvstávají otázky tak pomoz pls…

Nejlepší odpověď
elkon

Máš to napsáno v návodu. Nezáleží moc na úhlopříčce, ale na elektronice uvnitř. A pokud je ve „stand by“ režimu, není vypnutý. Vypnutý je bez napětí (odpojený vypínačem, nebo vytažený ze zásuvky).

Další odpovědi
Dochy

Není důležité jak je velký. Podle EU je pro el. spotřebiče spotřeba ve standby limitována. Pokud je to starší spotřebič, může žrát mezi 2–10W, pro nové jsou ty limity tuším pod 2W. 2W by nemělo ani pod ručníkem být znát, těch 10W by mohlo nechat spotřebič vlažný, ne horký. Doporučuju proměřit a příp. opravit, nebo vyměnit. Nebo zvolit tenčí ručník 😉
Další věc k zamyšlení: Zda je vůbec rozumné dávat na podobný spotřebič ručník.

mosoj

Pokud má spotřebu více jak 2 Wh, tak tu TV vyhoď i s ručníkem. Kup, nebo si půjč ukazatel spotřeby do zásuvky. Budeš vědět hned a nemusíš se hloupě ptát.

Roman71

Je to možná divné, ale z pohotovostního zdroje, byť má minimální spotřebu, se uvolňuje teplo. Na 2× přeložený froté ručník (ještě navíc) brání odvětrávání tepla, takže se pod ručníkem vesele hromadí, až jednou… BLAF!

To si nepřejete nikdo zažít, jak dobře hoří vysušený ručník na televizi z plastu, byť má kovové šasi!

zjentek

Dochy, no právě nad tím ručníkem přemýšlím. Jestli nedoporučit nechat TV jen tak stát, nepřikrytou. Jenže nevím… Já nebudu někomu radit nechat TV tak jak píši, když vím, že přes léto do ní skrze okno mlátí slunko jak sedlák cepem. A to taky nevím, ale jaksi cítím, že pro tu obrazovky není 2×ok.

No a ten ručník je froté a navíc je na ní dvojmo, bo tenhle rozměr a jeho vzor se tam prostě fakt hodí, navíc nemá využití, bo metr široký a 2m dlouhý ručník… chápeš, to do koupelny nechceš, když nejsi princezna, ale… Já to chtěl spíše lépe vysvětlit. Totiž zadní panel (prostě ta odvrácená stzrana obrazovky) nijak zvlášť při standby nehřeje, ale jakmile zakryješ „hadrou“, tak je pak FAKT HODNĚ TEPLÁ. Jako nějakou představu mám, jak by měl hřát spotřebič ve standby, ale tahle teplota mě překvapuje, no… Co při standby sakra uvnitř probíhá, že se přikrytý panel TAK ZAHŘEJE?

Dochy

Obvykle běží zdroj, nebo alespoň jeho část. Napájí nějaký počítač, přinejmenším s obvody pro příjem IR signálu. Teď jde o to, jaký počítač. On pro tu detekci signálu nemusí být nijak výkonný, ale jde o to, jak to výrobce vymyslí, V tom hloupějším případě použije ten samý řídící počítač, který je využíván pro veškeré řízení TV, vč. dekódování DVB-T2 s poměrně mladým a výpočetně náročným kodekem h265. A to samozřejmě nemůže být zas až takové ořezávátko. V úspornějším případě je v rámci obvodů stand-by zapnut jen nějaký úsporný čip. Pak spotřeba může být klidně pod 1W. Další věc je, že v rámci stand-by může být zapnuta kompletní elektronika s vyjímkou koncových stupňů – zobrazovací panel a audio zesilovač. To dovolí zpracování TV signálu vč. například sledování nabídky TV pořadů a nahrávání jak přímo uživatelem plánované (např. „nahrávej z kanálu NOVA 5.1. od 20.00 do 22.30), tak nahrávání konkrétních pořadů ("nahrávej vše co má v názvu "STAR TREK“)

zjentek

Nóóó, Dochy, NOMINO!

Děkuji pane. Tak konečně vím PROČ (!!!) je třeba vypnout přívod energie do tv raději hned čudlíkem na jezevčíku prodlužky ještě dříve, než ji hodláme čímkoli přikrýt! A rozumím tomu teď i po autisticku a jsem tedy KLIDNÝ (nechápu, proč někteří „elkoni“ mají dokola problém tohle jednoduše pochopit)! Díky veliké!

zjentek

Elkon ty jsi drtivá většina lidí okolo mně. Já dycinky když se NA COKOLI ptám „a proč jako“ tak většinou se dozvím jen „no tak to je snad jasné a logické, ne“? Hej tak takhle to tady hrát nebudem! (; (; (;

elkon

Ty si hraj si co chceš, normální člověk čte manuály. A zakrývat televizi nemá žádný smysl. To dělávaly naše babičky u původních televizí, které hřály jako kamna, ale ani tam to nemělo smysl. Pouze bránily prachu. Nebezpečné je nechávat televizi pod napětím. To, že řada výrobců neinstaluje vypínač, je chyba. V různých doporučeních bylo uvedeno, jak je nebezpečné, nevypínat televizi. Už dost požárů bylo právě od televizorů bez dozoru. Na webech je dost příkladů.

zjentek

Tam manuál chybí. Jinak bych se tady neptal, ne, logicky- to tě mohlo trnknout. Tak jo, tak já to budu brát jako fakt, že tv pod kvalitní hadrou prostě extrémně hřeje a nebudu už řešit proč (sice coby autista budu hodně trpět, ale když to tak chceš, máš to mít).

elkon

Ještě dodám, když ti vadí, že se televize hřeje, tak ji vypínej. A budeš mít i jistotu, že ti nevyhoří byt. A pokud se hřeje, tak je logické, že se ještě více hřeje pod hadrem. O to více je to nebezpečné.

elkon

Když manuál chybí, tak si ho stáhni z webu. Co já chci není důležité, mě je to putna. Ale je potřeba používat hlavu. A jen dodám, že každý nový výrobek musí mít ze zákona český návod. Nebo musí prodejce dodat dispozici odkaz na jeho stáhnutí z webu.

zjentek

Oprava: JAK (!!!) drtivá většina…