Ji1rka

Jakou smlouvu uzavírají herci?

Dobrý den. Zajímá mě jaký druh smlouvy uzavírají herci, když hrají třeba v reklamě/fil­mu/videoklipu. Když třeba pronajímatel s nájemníkem uzavírá smlouvu o pronájmu, tak jak se jmenuje ta, kterou uzavírá herec s asi producentem. Budu natáčet videoklip, ve kterém budou hrát i cizí lidi a rád bych si to pojistil nějakou smlouvou, aby za nějaký čas třeba neřekli, že k tomu nedali souhlas, aby se to publikovalo apod. Předem Vám opravdu moc děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
led

1 – Smlouva o dílo – je to najčastejšia zmluva pre externých umelcov, uzatváraná pre konkrétnu umeleckú činnosť, napríklad reklamný šot, postava vo filme, postava v divadelnej inscenácii a podobne.
2 – Smlouva mezi 2 podnikatelskými subjekty (nie je to presný názov) pokiaľ umelec tvorí na takzvanej „voľnej nohe“ (niečo ako živnosť, podnikanie) a uzatvára umelecké zmluvy na jednotlivé umelecké produkcie – činnosti. Táto zmluva sa uzatvára ak umelec tvorí ako podnikateľský subjekt.
Pozor, nezabudnite aj na povinné odvody z umeleckej činnosti, o ktorých mnoho ľudí ani nevie.
3 – Pracovná zmluva – umelec uzavrie riadnu pracovnú zmluvu ako zamestnanec so zamestnávateľom. Tu už tie „umelecké odvody“ väčšinou agentúra – zamestnávateľ strháva z platu.

Poznámka:
vychádzam z dlhoročnej praxe nielen na Slovensku, ale aj v ČR a zahraničí.

Další odpovědi
Lukes888

Říká se tomu ,,honorář"… Jeho podmínky si projednejte nejlépe s advokátem.

ivzez

Honorář se říká odměně pro herce.

Smlouvu samozřejmě uzavřete podle toho, co budete
potřebovat, a podle dohody s herci.

Radím neshánět tipy v internetu, ale navštívit s podklady
právníka a nechat si smlouvu sepsat jím.
Hlavně žádný vzor z internetu! (Všechny jsou chybné.)