pilostta

Jakou školu mají vystudovanou ti, co vyrábějí petardy a rachejtle?

Nejlepší odpověď
Kepler

Ti, co je vymýšlejí, jsou chemici se zaměřením na pyrotechniku. Vyrábí je kdejaký blbec a poznají se podle nedostatku prstů.

Další odpovědi
mosoj

V Česku vyráběla zábavní pyrotechniku Zeveta Bojkovice, zbrojovka Jablůnka a po převratu krátce Pyros. Dnes již zábavnou pyrotechniku nevyrábí, umořil je dovoz z Číny. České výrobky nemohli konkurovat čínským cenám, ale kvalitou byly prvotřídní. Zeveta na př. vyráběla námořní osvětlovací pochodně a vyvážela je do celého světa. Pochodeň hořela 5 minut a zapálená nad odkrytou vanou s naftou nesměla tuto zapálit!!!! (odpadává z ní popel)!!

V současné době vyrábí zábavnou a ohněstrůjnou pyrotechniku firma Privatex na Slovensku. Kvalita jejich výrobků je na světové úrovni jak provedením tak variantou efektů. Tato firma vyváží do celého světa včetně na př. Kanady.

Vyrobit kulovou pumu aby na obloze udělala požadovaný efekt, je docela věda. Jak to do té koule ( rakety) poskládat různé světličky, včetně rozbuškové směsi. Výroba vlastních světliček je o míchání efektových směsí a výrobě konečného tvaru světličky. To opravdu nedělá každý blbec ani v té Číně. To si může myslet pouze člověk mdlého rozumu.Tam je to ověřené tradicí domácích výrobců, ale v poslední době se přechází na strojní výrobu ve fabrikách. Ono jde o velmi speciální postupy míchání, sušení a skládání světliček. Navíc jde o vysoce hořlavý a výbušný materiál. Petardy se dnes vyrábí zásadně strojově. Na obsluhu určitě nebude kladen důraz na vzdělání, ale hlavně na spolehlivost, zodpovědnost a kázeň!!! I když tyto vlastnosti jdou většinou ruku v ruce se vzděláním. Pokud chceš toto studovat tak na VŠCHT obor výbušniny ( zde je zahrnuta zábavní i ohněstrůjná pyrotechnika., podobný obor bude i na střední škole a vysoké škole báňské.

Dochy

Jak to máme vědět? Copak je všechny známe?

Obávám se že jen pár z nich bude mít nějaké odpovídající odborné vzdělání. Moc si nemyslím, že by to byli většinově vyštudovaní chemici. Domnívám se že to ani nepotřebují. Měli by mít nějaké vzdělání na pyrotechniku, ale pochybuju že je na to nějaký učební obor na klasické škole. Spíše bych to viděl na školení.

Ve velké fabrice podle mně budou většinou jen nekvalifikovaní dělníci, administrativa, a pár lidí co té pyrotechnice i chemii hoví.

Kdo „jen“ připravuje ohňostroje, myslím že využije to co už vymysleli jiní a jen vymyslí jak to (občas) novým způsobem poskládat dohromady. Pak někdo na choreografii a tak.

Emefej

Obsluha výrobních linek nemusí mít žádné speciální vzdělání.

Jenom trošku doplním mosoje – Zeveta vyráběla zábavní pyrotechniku pouze jako okrajový produkt. Její hlavní náplní (odhaduji tak 99%) byla výroba nezábavní pyrotechniky.

Kepler

mosoj: to měli v Zevetě opravdu přísné testy 🙂 Naftu nezapálíš, ani když do ní hodíš zapálenou sirku!

Dochy

Ono bude záležet také na dalších podmínkách. Ono i naftu jde zapálit, ale na začátku to chce víc energie než dodá ta sirka. Nebo mít tu naftu předehřátou, aby měla vyšší odpar.

Kepler

Přesně tak. Nafta má bod vzplanutí 70 st. a více, musela by být na tuto teplotu zahřátá. Sirkou nejde zapálit ani dostatečně studený benzín. Jenže jsem zprvu zapomněl na jednu věc: pokud by ze světlice nebo pochodně odpadávaly hořící kousky, pak by ta nafta skutečně blafla. Obsahují totiž vlastní okysličovadlo, světlice hoří i pod vodou. Nahlásil jsem vlastní příspěvek do diskuze jako závadný, ale nestalo se nic.