Katalina

Jakou silou působí padající předmět?

Jakou silou působí padající předmět? Váha tělesa 2 kg z výšky 20 metrů. Těleso akuvrtačka…plocha hrany baterie 5cm². Cíl…ruka člověka.Stalo se nám to v práci. Výsůedek naštípnutá kost. Tak nás zajímá jaká síla to byla.

Nejlepší odpověď
Kelt

Jedná se o přenos energie , Wp – potenciální = m . g . h = 2 . 10.20 = 400 J odpovídá kinetické energii, z toho si vypočítám rychlost při dopadu – cca 51 km/h. Takže na ruku dopadlo těleso o hmotnosti 2 kg, navíc soustředěné do malé plochy. Pro představu je to taková síla. Stoupni si k cestě a 2 lidé budou v autě, jeden bude řídit a pojede kolem tebe rychlostí 50 kg/h, druhý bude držet paličku na mase a ty nastavíš volně ruku, aby se tě ta palička dotkla.

Další odpovědi
orwell

Pro nárazové síly při zkoumání jejich destrukčních účinků se používá vztahu mezi impulsem síly a hybností hmoty: F*t = m*v
Záleží na tom (a v tom bude hlavní problém), jak dlouho a jakým způsobem bude padající předmět brzděn. To můžeme pouze velmi přibližně odhadnout.
Jelikož se jedná vesměs o velmi krátké časy, budu předpokládat dobu t = 0,1s
(vycucáno z prstu) a rovnoměrné brzdění během této doby.
Nejprve spočítáme dopadovou rychlost předmětu po 20 m volného pádu při zanedbání odporu vzduchu podle známého vzorce v = sqrt(2hg), kde h = délka proběhnuté dráhy (výška 20m), g = gravitační zrychlení (9,81 m/s2)
v = sqrt(2209,81) = 19,81 m/s (odpovídá cca 71 km/h)
Hybnost předmětu při dopadu p = m*v = 2*19,81 = 39,6 kg*m/s
Hledanou sílu vypočítáme ze vztahu F*t = p, tedy F = 39,6 / 0,1 = 396 N
Takže velmi přibližně při idealizaci a zanedbání všeho, co šlo a velmi hrubém odhadu výše zmíněné doby je to kolem 400 N +/- autobus, což přibližně odpovídá tíhové síle předmětu o hmotnosti 40 kg.

mosoj

Wpol= m x g x h

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vypocitejte-celkovou-energii-vytahu

Dochy

Nelze určit. Můžeš spočítat energii padající vrtačky, můžeš spočítat silové působení za předpokladu, že akuvrtačka 1. těch 20m padala volným pádem (zjednodušení), 2. byla rukou rovnoměrně bržděna x cm (řekněme 20cm, opět zjednodušení), nebo pokud bylo něco pod tou rukou tak třeba jen 2cm. Ale to brždění bude ve skutečnosti nerovnoměrné a dost těžko popsatelné.

led

Dajte si na zem váhu a pustite vrtačku rovnakým spôsobom na ňu. Z toho si už silu odvodíte.
Pre orgány nie je dôležitá sila nárazu, ale dodržiavanie bezpečnosti práce, či neboli porušené bezpečnostné predpisy
napríklad (zjednodušený výklad, aby ma právnici nenapadli): Pri práci vo výškach musí byť náradie zabezpečené voči volnému pádu na zem, napríklad zábranou, bezpečným uchytením a podobne. Pracovisko vo výške musí mať pod sebou zabezpečený priestor voči pohybu nežiaducích osôb.

Patrik-7

Orwell to popsal dobře, jen ten odhad času, po který ta vrtačka bude po nárazu zpomalovat moc neodhadnul. Při dopadové rychlosti cca 20 m/s by za 0,1s ta vrtačka brzdila na dvou metrech. Kdyby mi měla spadnout na ruku, zabrzdila by spíš na 2 cm, tedy 100 x rychleji, tedy ne za 0,1s , ale za 0,001s a pak by ta výsledná síla nebyla cca 400 N, nýbrž 40000 N, tedy pro představu tlak 4 tunového předmětu v klidu…