Nic Nikdo

Jakou silou působí kolíček na prádlo?

Dobrý den,
jakou silou zhruba působí kolíček na prádlo (klasický dřevěný)?
Potřebuji to vědět na pokus z fyziky…

Odpovědi
Drap

Síla se bude měnit s únavou pružiny. U různých kolíčků nebude konstantní. Je třeba změřit, třeba závažím

bolak

Na to se nás taky fyzikářka ptala, to si pamatuju. Vím že to určitě není „silou bleskozordu“, protože to sem řek a bylo to špatně.

Kajoch

Dobrý dotaz.....poba­vilo:)

mzm

Normálka vezmu kolíček dvě šňůrky, šňůrky uvážu tak nějak ke kolíčku v místě, kde chci měřit sílu, jeden provázek chytnu, na druhý uvážu flašku a dolívám vodu, dokud se kolíček nezačne otevírat, nebo nedrží v nějaké té rovnovážné poloze. Pak stačí tu flašku (možná i s tím provázkem a možná i s tím kolíčkem) zvážit a ± hmotnost v kg x10 a mám sílu v Newtonech, jakou silou ten kolíček v tom daném místě uvázání působí.
Tohle by se dalo provést doma, pokud zrona nemám nějaké přímé měřidlo síly.