misuleaja

Jakou šanci má ex manželka na zvýšení alimentů?

dobrý den moje otázka zní: žijeme s přítelem,který je rozvedený a má dvě děti 16,13 let. spolu máme 2,5 letou dcerku, nyní přišel dopis od soudu o zvýšení výživného.Když se přítel rozváděl,s ex se domluvily na alimentech s tím že je budou mít děti na svých účtech a budou je mít naspoření.Přítel platí tedy 1000kč na každého-na jejich účet.EX.bydlí s dětmi u přítelovo rodičů v baráku.tedy o děti se stará babička,vaří jim, živý je, obléká je z větší části,telefony kupují,notebooky kupují,kluk dostal od dědečka motorku, rozmazlují je..EX pracuje v Německu, má přídavky z Německa,ještě si přivydělává jako instruktorka ve fit centru jako koníček, ale děti žijí celý dny jen s babičkou.situace je taková že tedy nájem platí minimální,elek­triku,vodu,uh­lí-ze všeho polovinu. psala že její výdaje jsou necelých 6000 plus kredit do mobilu ,který činí 500kč. (uhlí platí v zimě vždy polovinu z faktury.tedy max 3 krát po 3500kč) Přítelův příjem je 20tis s příplatkamy, tedy čistý příjem ve smlouvě má cca 17000.já jsem na MD s dcerkou. můj příjem by se do toho ale počítat neměl??to je příspěvěk pro dítě. tedy nájem činí 8000 včetně elektriky,2000 a­limenty,5000kč platíme půjčku,kterou si přítel bral když se rozvedl,aby se mohl zařídit.výdaje jsou tedy vysoké.samozřejmě máme auto, Ex ho má také .Jakou šanci má EX na zvýšení? přihlíží soud i na úvěr?? a v z jak velké části,nebo na co soud přihlíží? děkuji za odpověĎ:_)

Nejlepší odpověď
RQLM

Myslím že má dost reálnou šanci na zvýšení. Nároky dětí rostou s věkem, takže možná že částka 1000 korun odpovídala před několika lety, ale dnes již bude nedostatečná. Přišla výrazná zdražování, děti třeba postoupili na další školy, dorůstají a dospívají…

Další odpovědi
Deli

Souhlasím s RQLM, šance na zvýšení je velká. Možná by bylo dobré, kdyby jste nežili jen na psí knížku, pak by samozřejmě soud přihlížel na to, že má novou rodinu, že Vy jste na MD – počítaly by se jeho i Vaše příjmy, ale odečítaly by se životní minima na 3 osoby.
Pro srovnání: můj ex platí na svého prvního syna (24 let, stud.VŠ) 3000 Kč a na naši společnou dceru (10) 1500 Kč. Příjmy má zoufalé, je v ČID a nepracuje. Už když nám alimenty počítali (dceři byly necelé 4 roky!) u soudu, řekli, že jsou velmi podprůměrné, že otec musí přizpívat nad rámec. Tenkrát chodila do školky, dnes je to slečna se spoustou kroužků, jezdí na tábory, ski školu, hraje na 2 hudební nástroje, navíc je astmatik a také ceny jsou za 6 let jinde. Ano, jsem sice vdaná, ale na další MD.
O zvýšení nežádám, protože jsem ráda, že spolu dcera a její otec vychází v klidu a nevídají se zas tak často, dcera ho moc nemusí. Takže pro její klid. Nárok na zvýšení bych ale jistě měla. I z jeho malých příjmů.
Ještě zmíním navrhovanou novelu (proletělo to tiskem zhruba před rokem). Tenkrát se zvažovalo zavedení tabulek, kdy by otec platil na jedno vyživované dítě kolem 20–25 % svého platu. Lidé se bouřili, že bude-li platit na 4, nezůstane mu nic. Tabulky nebyly domyšlené a myslím neprošly.
Že se o děti stará víc babička nehraje roli.