Lorgins

Jakou rychlostí se šíří tma ? Zřejmě žádnou, že? :D

Nejlepší odpověď
fcoop

Podle posledních výzkumů docházíme ke zjištění, které otřásá základy einsteinovské fyziky. Tma je rychlejší než světlo. Důkaz je natolik jednoduchý, že si ho může každý ověřit doma.
K experimentálnímu ověření není potřeba žádných zvláštních přístrojů. Samozřejmě při pokusu v laboratoři budeme používat spíše zdroj koherentního záření a atomové hodiny, ale pro domácí účely vystačíme s baterkou.
K provedení pokusu budeme potřebovat silnou baterku. Dále nějaký prostor o kterém bezpečně víme, že je tam tma. Dobře poslouží například šatní skříň.
Připravíme se, prudce otevřeme dveře do skříně a co nejrychleji rozsvítíme baterku, abychom si mohli tmu důkladně prohlédnout.
Tma zmizí.
Nyní se pokusíme teoreticky rozebrat celou situaci. K čemu při pokusu dochází? Nejprve aktivujeme zdroj světla. Ze zdroje začnou vylétávat fotony a paprsek světla míří rychlostí světla do prostoru, kde je tma. Vzdálenost ke tmě urazí za čas daný vzdáleností a rychlostí světla, což je podle Obecné teorie relativity mezní rychlost ve vesmíru. Přesto po dopadu paprsku, tam tma již není. Tma se přemístila na jiné místo rychlostí VĚTŠÍ než světlo.

Tma je tedy rychlejší než světlo a světlo tmu odpuzuje.

http://vlada.blo­kuje.cz/687781-tma-je-rychlejsi-nez-svetlo-php

Další odpovědi
Dochy

Tma je nedostatek světla. A nedostatek světla se bude šířit rychlostí světla po vypnutí zdroje 😉

pokazdejinak

:)

připomělo mi to Terryho Pratchetta, ale nejsem až takový znalec, takže nevím, v které knize to vysvětluje – stejně doporučuju přečíst všechny… ;)))

ale našla jsem i tohle:
http://konecna­teorievseho.blog­spot.cz/2008/05/­tma-je-rychlejsi-nez-svetlo_14.html
:)
Doplňuji:
… jsem si vzpomněla:

tma je rozhodně rychlejší než světlo, protože kamkoliv světlo dorazí, tma už tam byla dávno předtím ;o)

nonnel

Ano, podobně předváděl Jára Cimrman rozdíl mezi rychlostí světla a zvuku.
Doplňuji:
Navazuji na vysvětlení fcoopa.

M.

Podle mého tma neexistuje. Jen světlo, které se šíří dál ;)