Elixír

Jakou rychlostí pluje naše slunce vesmírem?

Jako hvězda je slunce poutníkem ve vesmíru a planety následují slunce v závěsů. Jaké tam jsou rychlosti pohybu a jsou-li stále nebo se mění.

Nejlepší odpověď
dudu

Sluneční soustava cestuje Galaxií osamocená po přibližně kruhové dráze ve vzdálenosti asi 8500 parseků (téměř 28 000 světelných let) od galaktického jádra. Její rychlost je asi 230 km/s.[118] Galaktický rok, to jest doba, kterou sluneční soustava potřebuje k dokončení jednoho oběhu, trvá něco mezi 220 a 250 miliony let. Od svého vzniku takto oběhla již 20krát,
Zdroj: Wikipedie

Další odpovědi
Kepler

Rychlost je třeba k něčemu vztáhnout. Pokud vezmeme rychlost oběhu kolem středu naší galaxie, pak je to 217 km/s. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Slunce
Vzhledem ke galaxii v Andromedě se naše Galaxie blíží rychlostí 266 km/s a za pár miliard let obě splynou. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Galaxie_v_An­dromed%C4%9B Dále místní skupina galaxií, která je gravitačně provázaná, se pohybuje i vzhledem k jiným skupinám galaxií, ale jakým fofrem, po tom jsem už nepátral.

mzm

Vůči čemu?