Viktorie II.

Jakou rychlost mají sviňské kroky?

Nejlepší odpověď
annas

Přídavné jméno sviňský /svinský je odvozené od podst jména sviňa. Je to hanlivé skovo, nadávka člověku bez morálních zásad, je to ničema, zákeřný, špinavý, nepořádný člověk, , který často využije cizí problémy. a podrazí pakl dotyčného člověka, Nebo nadávání na něco, co člověku tzv, nevoní, nelíbí se mu, třeba určitá činnost, nepořádek, atd. , V tomto spojení pochází z německého wie Sau, např. prší jak sviňa = es regnet wie Sau – je možné najjít v Slovníku nespisovné češtiny. Ještě je tvrdý jak sviňa – hart wie Sau.

Proto hnát někoho svinským krokem = hrubě někoho odmítat a vyhazovat., Jde o jednání nečestné, samozřejmě hanlivý výraz,. To znamená, že ten vyhozený utíká co nejrychl,ji jak mu nohy stačí,. Rychlost je relativní pojem, takže délku jeho kroku není možné uvést.

Jde o přenesený význam, stručné vysvětlení i v otázce vložila jsou podobnou.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/nevite-co-znamenaji-narecni-vyrazy-hnala-ho-svinskym-krokem-a-svinsky-lejno-h-o

Doplnění
Jde o přenesený význam od větrného víru , který někdy o žních uměl rozházet mandele jako „peří“ a přidal tehdejším rolníkům práci., ulevili si výrazem sviňa práca, která je zbytečná, tedy na houby,,. větrný vír = nářečně sviňské hovno, případně čertovo hovno,.

https://cja.uj­c.cas.cz/e-cja/heslo/2/155
Od rychlosti větru ,je pak asi odvozen i svinský krok., tudíž rychle uklidit nepořádek, který způsobil větrný vír, tedy při použití sillnéího výrazu když byl vítr jak sviňa. –