Rohlik

Jakou provizi mají banky z platby kartou u obchodníků?

Mít platební terminál v kameném obchodě je asi nákladná záležitost a to nemyslím jen nákupní cena přístroje. Evidentně musí platit bance za každou platbu kartou. Má otázka zní: Platí se nějaké % z ceny platby kartou a nebo je pevně stanovená částka? Kolik % nebo případně jakou sumu platí bance?
A dotaz na závěr: Vztahuje se tento poplatek i na platbu kartou on-line?
Díky za odpovědi.
Doplňuji:
Kartou on-line myslím platbu provedenou skrz internet – třeba skrz nějaký e-shop, aukro, atd…

Nejlepší odpověď
anonym

  1. obchodník terminál nekupuje, ale pronajímá si jej
  2. cena pronájmu je různá – podle toho, o jak silného obchodníka jde (dokáže s bankou lépe vyjednávat), buďto jde jen o provizi, nebo provizi + fix
  3. ceny jsou předmětem obchodního tajemství, nezveřejňují se
  4. v průměru se tato provize pohybuje mezi 1 a 5 % z obratu (ohromný peníz)
  5. vztahuje se na všechny platby provedené přes terminál (netuším, co myslíš „kartou on-line“)

Doplňuji:
Aha – tedy platba on-line, nikoli karta on-line.
Ne – tyto platby využívají jiný ´kanál´, ne terminál banky, takže se obratu přes terminály nedotknou. Ale i tyto platby jsou pro obchodníka (příjemce platby) zpoplatněny.