Avatar uživatele
anonym

Jakou pamatkou se pysni mesto Pisek a od ktereho letopoctu?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? panenka, annas, vagra před 4858 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Je to nejstarší dochovaný most v Čechách, vystavěný patrně ještě před koncem 13. století. Je dlouhý 111 metrů a na obou březích byl zakončen obrannými věžemi, které se ovšem nedochovaly. Most je vyzdoben barokními plastikami sv. Jana Nepomuckého, Kalvárie, sv. Anny a sv. Antonína Paduánského. Most je národní kulturní památkou.

V našem městě je třetí nesjtarší most, který po povodních 1997 dostal původní podobu.

Vím, že most nejstarší, ale můžete se podívat i na další památky:
Doplňuji:
Jen doplnění:
Nejstarší most ve střední Evropě vede přes řeku Dunaj v bavorském Řezně. Stal se vzorem pro mnoho dalších evropských mostů, včetně pražského Juditina. Historie tohoto města sahá až do doby kamenné, kdy tu stála nevelká osada. Od 6. do 14. století našeho letopočtu bylo hlavním městem Bavorska a v současnosti v něm žije kolem 200 000 obyvatel.
Vybudování mostu přes Dunaj ve 12. století otevřelo důležitou obchodní stezku mezi severní Evropou a italskými Benátkami.

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:_TPN6Rq8A7QJ:­www.21stoleti­.cz/view.php%3Fcis­loclanku%3D2007031­920+Nejstar%C5%A1%C­3%AD+most+v+E­vrop%C4%9B&cd=1&hl=cs&ct­=clnk&gl=cz

Zdroj: http://mesto-pisek.wz.cz/?pa­ge=pamatky

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Jahoda

V Písku stojí nejstarší most v celé Evropě.

Já jsem tedy četla něco jiného…

„Informace u Písku“: http://cechy-jizni.webnode.cz/

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
venkovan

Starší je hradiště které se najde v části Písku „Hradiště“.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
1popelka1

A co jste četla Jahodo, máte odkaz? Třeba máte pravdu vy. Já čerpala z hodin dějepisu a pak si dohledala odkaz, který jsem uvedla.

před 4858 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Popelko, rovněž znám z historie – 3 nejstarší mosty u nás. Ale kvůli kontrole vkládám odkazy.

Jahoda měla uvést odkaz, dalo se diskutovat a ověřit správnost údajů.

Nedávno byla ve Wikipedii špatná informace o jakobínech. Uvedla jsem odpověď, kterou jsem znala ze školy, doplnila zdroj, navíc si ověřila informaci u historičky. Z toho plyne, že ve Wikipedii opravdu byla chyba (já jsem z ní nečerpala).
Ale je lepší neodpovídat na to, čím si nejsem jistá a nepotvrdí další zdroje. V poslední době jsem několikrát v diskuzi doplňovala správné odpovědi. Ale to moc nikoho nezajímá. Chyba se může vloudit, ale pak se omluvím.

před 4858 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
1popelka1

Jahoda asi nečte diskuze, protože jinak by nám snad odpověděla, troufám si říct… mě to zajímá…třeba jde o nový objev, přece jen jsem ze školy nějaký pátek a spousta věcí se mění.

Tvrdím celou dobu, že ve Wikipedii jsou chyby a česká Wiki se, co se týče správných informací, nedá srovnávat s anglickou… časem se to snad změní… proto jsem tolik alergická na wiki-odkazy a většinou je nepalcuji,pokud si nejsem jistá, že informace v ní je správná nebo si ji neověřím jinde…
Jakobíni mi ušli, poslední dobou nemám na Odpovědi čas ☹

před 4858 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
1popelka1

Jen tak pro zajímavost – http://www.21sto­leti.cz/view.php?cis­loclanku=2007031920

Most v Písku je nejstarší v ČR, ne v celé Evropě.

před 4858 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Popelko, děkuji. Ještě cituji celý text informací.

před 4858 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Popelko, máme stejný zdroj. Proto cituji o mostě v Písku z textu:

Nejstarší český most se klene přes řeku Otavu v Písku (110 km jižně od Prahy) a je zároveň druhým nejstarším mostem ve střední Evropě. Jihočeši ovšem ten svůj považují za nejstarší, jelikož most v Řezně byl stržen povodní a poté kompletně zrekonstruován.

před 4858 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Jahoda

Já jsem tedy četla něco jiného…

před 4858 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek