sowa

Jakou odměnu si může exekutor určit za vymáhání dluhu 63 korun?

Přítel měl v r. 2007 u Kooperativy pojištění škody při výkonu zaměstnání. Při pojistném plnění vznikl nedoplatek 63,–. V 2008 byly poslány upomínky, které si nevyzvedl – byl na jiné adrese. Pojišťovna předala dluh k exekuci. Náklady exekuce jsou celkem v r. 2017 17189,– a částka byla stržena z jeho účtu. Je možné se nějak bránit?

Odpovědi
Kepler

Bohužel bránit se nelze. Výše vymáhaného dluhu nehraje roli. Exekutor má svou taxu + náklady exekuce. Měl jsem téměř navlas stejný případ, kdy jsem kvůli pár stovkám z nedopatření nakonec zacáloval 15 000. Vůbec nikoho nezajímalo, že v mém případě byla vina na straně pošty a já nemohl nereagoval na výzvy. Výzvy se bohužel ze zákona musí adresovat na adresu trvalého pobytu.

Hlada

Bránit se můžete tak, že se budete vyhýbat finančně negramotným.
Zrekapitulujme si to.
Věděl, že má nedoplatek a nezaplatil ho.
Věděl, že bydlí jinde a nezařídil si přeposílání pošty.
Nereagoval na dvě upomínky, žalobu na vydání PR, rozsudek ani na výzvu k zaplacení od exekutora a nechal to dojít tak daleko, až byla provedena exekuce z účtu.
Je nutné si uvědomit, že bez exekučního titulu, což je právoplatný rozsudek, nemůže exekutor konat. Náklady jsou včetně soudního řízení.

Ušel ventil

Tak to tě okradl – Bagatelní pohledávky
http://www.ek­cr.cz/1/exeku­tori-radi/836-26-bagatelni-pohledavky?w=

Pokud vymáhané plnění nepřekračuje částku 20.000 Kč a dlužník zaplatí do 15 dnů, vznikne exekutorovi nárok na odměnu ve výši 1.500 Kč.