Danina65

Jakou největší „lahůdku“, co se týká našeho rodného jazyka, jste zaregistrovali?

Já osobně jsem jeden z největších zářezů kdysi viděla v sešitě vlastního syna. Bylo to slovo řýzek… Dodnes jsem to nepřenesla přes srdce 🙂

Nejlepší odpověď
annas

Podobné otázky se zde již objevily, ale uživatelé se mění, takže se domnívám, že se nic neděje.

Mně se líbil dotaz v jedné poradně.
Otázka :Budu mýt dítě?
Odpověď: Nejdříve je musíš mít a potom je můžeš mýt.

Pyžte rrichle! Nebyje tato hrupka do očí?

Další odpovědi
Kepler

Není třeba chodit daleko. Některé příspěvky zde stály opravdu za to. V jedné větě jsem nedávno napočítal asi tucet chyb. Ovšem nejhorší je dočíst se v médiích, že naši sportovci opět dobili vítězství. A to od žurnalistů prosím…

Smlouvyzdarm

Tak takových řýzků, podzymů a podobných anomálií jsme už doma měli….. jo ještě jsem si vzpomněl na – pstruch na másle, který byl v jídelním lísku. Tenkrát tam toho bylo víc. Nevím, možná to byl záměr. Konec konců dodnes si to pamatuji.
Chyby mohou vznikat také způsobem psaní a nemusí hned nutně znamenat, že jsme blbci. Ručně vám to prý sebere mnohem méně kapacity mozku než psaním na klávesnici. Pak je ještě otázkou zda píšete deseti, nebo jen dvěma. Musím přiznat, že jazyky mi nikdy opravdu moc nešly, ale vyjmenovaná slova snad ještě znám. I přes tuto skutečnost jsem již dvakrát našel ve svých textech vyjmenované slovo s „i“, a to samozřejmě až po odeslání (a bůh ví kolikrát jsem si toho ani nevšiml). Přemýšlel jsem čím by to mohlo být a myslím, že možností je několik. Buď jsem nějaký ten dis (přece nepřiznám, že jsem blbec, že?), nebo prostě píšu tak rychle (píšu deseti), že se mi občas v té bědně přepne i/y nebo i něco jiné je/ě a protože na to nemusím hledět, tak se může stát….. Myslím, že to všichni známe, když si třeba po odeslání mailu všimneme ……. ale to už je jaksi pozdě.

ivzez

Hrubky mne někdy ruší, to v případě,
že mění smysl textu, jindy je přecházím.

Nejvíc mi vadí nesmyslné přejímání výrazů
(dnes asi) nejčastěji z angličtiny.

Vadí mi outsourcování, nošení outfitů,
vynášení (drahých) modelů apod.
Takových „perliček“ bohužel stále přibývá.

A stále mi – přestože je to podle pravidel správně – vadí komolení
cizích ženských příjmení. Na to nemá nikdo právo.

Meryl Streep se nejmenuje Meryl Streepová.
Zdůvodnění, že by ze jména nebylo znát rod, neobstojí.
Např.: Přiletěla herečka Meryl Streep.

(Jazyková pravidla bychom neměli nadřazovat lidským právům.
Ústav pro jazyk český už by to konečně měl vzít na vědomí.)

Kelt

Jednou jsem viděl ve sportovních potřebách, že nabízejí penisové rakety. Ale to je více než 10 let zpátky. Maminka je pak tam šla na to upozornit, že mají chybu.

Drap

Minulý týden jsem viděl na reklamní tabuli mimo jiného křídou napsané „mlín“

Cenobita

No našlo by se toho více, ale když udělá chybu ministr kultury tak to vyzní opravdu jako lahůdka:

Kdyby mě M.Zeman chválil, ptal bych se, kde jsem udělal chybu. Stydím se, že na Pražském hradě sedí člověk, který nectí heslo své standardy.

https://twitter­.com/DanielDher­man/status/87798025­4840672256

annas: v těsnopise se přímo doporučuje „piš jak slyšíš“, nejspíš to byl/a nějaký/á stenograf/ka 🙂

zjentek

Á, to bysem tu musel projet můj profil a na to ja dlabu!

Muso

ivzez – přechylování není komolení, ale přizpůsobení českému jazyku. Pokud se nepřechyluje, nedá se skloňovat a zase se mrví čeština. My taky nebrečíme, že nám v zahraničí nepíší háčky a čárky nad jmény.