soldy

Jakou nehygienickou funkci má grooming (vzájemné čištění primátů)?

Nejlepší odpověď
annas

Pomáhá upevňovat přátelské vztahy ve skupině.

„Péče o povrch těla (grooming) může být i vzájemná (allogrooming). A poněvadž bývá spojena s pocitem tělesné libosti, nabývá pak toto chování i výrazné funkce sociální (např. vzájemná péče o srst u primátů – tzv. "hledání blech“, které však opice nemají).

Groming je tedy ritualizovaná forma komfortního chování (čistění těla a srsti), která má jasně sociální význam a také sociální kontext. Jedná se o polarizované chování dvou, výjimečně i většího počtu, jedinců, z nichž jeden čistí srst druhého, případně ho víská a manipuluje s jeho srstí. "

http://www.zo­ologie.frasma­.cz/Etologie/e­tologie_C.html

Další odpovědi
Drap

Napomáhá v rozvoji jemné práce prstů.

Anketa je zmatená, chybí jiná možnost, kterou by zákonitě měla mít.
Hlavně tato funkce je k vytváření a upevňování sociálních vztahů v komunitě.

ivzez

Pomáhá upevňovat přátelské vztahy ve skupině.